Přeskočit na obsah

Nejúspěšnější sportovci roku 2013

  • od

KATEGORIE – Kolektiv mládeže

Vítěz: Družstvo mladších žáků SK Klatovy 1898, fotbal                        

již třetí soutěžní období po sobě je na špičce krajského přeboru mladších žáků, letos zatím na 2.místě. 2 z hráčů hrají na střídavý start za Viktorii Plzeň. Kolektiv je stabilizovaný a je nadějí pro příští soutěžní rok, kdy přejde do kategorie starších žáků.

 

KATEGORIE – Jednotlivci mládež

12. RADKA HAMBERGEROVÁ, 17letá členka oddílu atletiky TJ Sušice
na mistrovství ČR obsadila 9.místo ve vrhu koulí, 10.místo v hodu diskem a 11.místo v hodu oštěpem. Na mistrovství západočeské oblasti dorostenek získala 3 zlaté medaile ve stejných disciplínách. Jako hostující závodnice získala s atletickým klubem Škoda Plzeň 3.místo na mistrovství ČR dorosteneckých družstev.

11. MILAN KORYŤÁK, 14letý lyžař,  člen TJ Sportovní areál Špičák
Je krajským přeborníkem ve slalomu a vítězem Územního kvalifikačního závodu v obřím slalomu. V loňském roce byl jediným reprezentantem Plzeňského kraje na republikové úrovni v kategorii mladších žáků. Celkově se umístil na 9.místě v Českém poháru žáků a na 6.místě v hodnocení obřího slalomu.

10. ZDENĚK KREJČIŘÍK, 12letý fotbalista, člen TJ Start Luby
věkem mladší žák je již oporou starších žáků, kteří hrají krajskou soutěž žáků. Svůj mateřský oddíl příkladně reprezentuje v okresních i krajských výběrech žáků ve své kategorii. Jde ve stopách své sestry, která hraje ligovou soutěž za Spartu Praha.

9. EVA MAREŠOVÁ, 14letá členka Judoclubu Sušice
v roce 2013 získala celkem 15 medailí – 9x zlato, 2x stříbro a 4x bronz a stala se krajskou přebornicí. Na přeboru ČR starších žákyň do 63 kg obsadila 2.místo a na přeboru ČR v Kata 3.místo. Umístila se na 3.místě v Ranking Listu ČR starších žákyň do 63 kg.

8. FILIP HOKR, 11letý nohejbalista
je nejmladším a letos nejúspěšnějším členem nohejbalového oddílu Sokol VYNK Horažďovice Hapon. Je úřadujícím mistrem ČR v singlu v kategorii mladších žáků. Byl členem stříbrného družstva starších žáků na mistrovství ČR trojic starších žáků. Je krajským přeborníkem v nohejbalu družstev žáků a jedním z největších talentů českého nohejbalu ve své věkové kategorii.

7. KAROLÍNA STRUHÁROVÁ, 14letá basketbalistka
je oporou dívčích družstev BK Klatovy ve své věkové kategorii U15, ale i ve starší kategorii kadetek U17. Zatím nejvyšší odměnou za její práci jí byla nominace do širšího reprezentačního výběru ČR starších žaček U15. Jejím trenérem je Ladislav Smáha.

6. DAVID TOLAR, 18letý biatlonista, člen TJ Tatran Železná Ruda
Je vítězem žebříčku Českého poháru v letním biatlonu, v zimním obsadil 4.místo. Vybojoval titul mistra ČR v biatlonu, 2.místo v biatlonu na kolečkových lyžích a 3.místo na mistrovství ČR v letním biatlonu. Na mistrovství ČR štafet dvojic získal spolu s Tomášem Matějkou bronzovou medaili v kategorii mužů. Na mistrovství světa juniorů v biatlonu na kolečkových lyžích se umístil na 12. a 16.místě. Byl zařazen do reprezentačního družstva juniorů ČR v biatlonu.

5. ANDREA HNOJSKÁ 10letá členka oddílu stolního tenisu TJ Klatovy,
v sezoně 2012/2013 obsadila 1.místo v krajském žebříčku mladších žákyň a 2.místo v republikovém žebříčku nejmladších žákyň. V sezóně 2013/2014 se umístila na 2.místě na republikovém kontrolním bodovacím turnaji a je vítězkou ve čtyřhře na republikových turnajích v kategorii nejmladších žákyň . Je vybrána do republikového projektu Hledáme budoucí olympioniky.

4. NIKOLA HAMMEROVÁ, 14letá kickboxerka, členka občanského sdružení Millenium gym,
je již pátým rokem reprezentantem ČR. V roce 2013 na Světovém poháru získala 2 x 1.místo, na mistrovství Evropy obsadila 3.místo. Stala se mistryní ČR ve čtyřech kategoriích. Na Austrian Classics, na mistrovství Německa a Slovenska vybojovala 1.místo. Na domácích soutěžích Prag Open a Czech Open obsadila 1.místo třikrát a jednou byla na 2.místě.

3. TOMÁŠ HURDZAN, 12letý šachista, člen šachového oddílu TJ Sokol Klatovy            
jeho největším úspěchem v loňském roce je 2.místo v kategorii do 12 let na mistrovství Evropské unie mládeže v šachu, 2.místo na Mistrovství ČR v kategorii H12

2. JAKUB JAROŠÍK, 18letý volejbalista je členem SK Volejbal Klatovy 
hráč juniorů SK Volejbal Klatovy hostující v extralize juniorů za USK Slavia Plzeň. V létě se stal po boku Jiřího Kraffera mistrem ČR v beachvolejbalu U18 a na Mistrovství Evropy obsadil 9.místo

1. LUBOŠ VANKA, 14letý kickboxer v disciplíně lightcontact je členem Hammersgym Běhařov,                                                                                               
se v roce 2013 stal mistrem ČR v kategorii starší žáci do 52 kg. V roce 2013 zvítězil na otevřeném mistrovství Německa a Slovenska, vyhrál i mezinárodním turnaj Prag Open v kickboxu. Jeho největšími úspěchy v roce 2013 jsou 1.místo na světovém poháru asociace WAKO a 2.místo na mistrovství světa WKA a WTKA

 

KATEGORIE – Kolektiv dospělý

Vítěz: Družstvo mužů „A“ BK Klatovy                                                  
je vítězem krajského basketbalového přeboru. Družstvo se pod vedením trenérem Zdeňka Chalupeckého probojovalo do 3.nejvyšší soutěže v ČR – II.ligy mužů. Hra se opírá hlavně o výkony Tomáše Krále, Jiřího Bureše, Martina Mundla a úspěšné generace mladých hráčů, medailistů z mistrovství ČR – Petra Volmuta, Tomáše Bernase, Jana Sazamy a Radka Johánka..

 

Kategorie  – Trenér:

5. RADEK KRS, HC Klatovy
v současné době je jedním z nejlepších trenérů ledního hokeje. Je dlouholetým trenérem starších žáků a 4. třídy  a nově trénuje i dorost HC Klatovy,

4. MICHAL ČADEK, trenér Fotbalového klubu Horažďovice
přišel do FK Horažďovice z Blatné v roce 2010 jako neznámý trenér. Svým přístupem si získal hráče a pod jeho vedením mužstvo brzy postoupilo z 1.A třídy do krajského přeboru. Za jeho působení v klubu hrálo mužstvo FK Horažďovice o přední příčky krajského přeboru.

3. Mgr. VÁCLAV TOMAN, Millenium Gym o.s., kickbox                              
trenér, který se podílí na úspěšných výsledcích Nikoly Hammerové. Je trenérem kickboxu s licencí I.třídy a trenérem boxu s licencí II.třídy.

2. JAROSLAV PAVLÍK,  trenér fotbalového oddílu TJ Sokol Mochtín        
v posledních letech je jedním z nejúspěšnějších trenérů mládeže okresu Klatovy. Již několikrát postoupil s týmem dorostenců TJ Sokol Mochtín do krajské soutěže, v ročníku 2012/2013 se svými svěřenci vybojoval 1.místo ve skupině B krajské soutěže a i po podzimní části soutěžního ročníku 2013/2014 bojuje o čelo tabulky. Vychoval řadu výborných fotbalistů.

1. JAROSLAV SÝKORA,                                                                                   
dlouholetý trenér SK Volejbal Klatovy, který se věnuje především mládeži. Největšího úspěchu dosáhla jeho aktuálně poslední vychovaná generace juniorů SK Volejbal Klatovy, kdy hned 7 hráčů se prosadilo v extralize juniorů. Jeho svěřenec Jakub Jarošík se v roce 2013 stal mistrem ČR v beachvolejbalu U-18.

 

Rozhodčí:

JOSEF ABRHAM, fotbal
je dlouholetým zkušeným rozhodčím, který je nasazován na vypjaté zápasy Svou kariéru rozhodčího zahájil v roce 1977, několik let působil jako rozhodčí v krajských soutěžích a nyní řídí soutěže mládeže a dospělých jako rozhodčí Okresního fotbalového svazu Klatovy. V roce 2010 byl vyznamenán cenou Fair play za záchranu dvou životů při fotbalovém utkání.

MAREK TOMAN, basketbal
jako mladý rozhodčí se vypracoval na solidní úroveň, díky které má možnost postupně zvyšovat svou kvalitu. Práci rozhodčího vykonává od 16 let věku a dnes je schopný rozhodovat i náročná utkání na úrovni kraje či regionální ligy.

MILADA VÁŇOVÁ, atletika
v rámci oddílu atletiky TJ Sušice koordinuje činnost rozhodčích atletiky, na všech domácích závodech vykonává náročnou funkci hlavního rozhodčího, jako rozhodčí atletiky působí nejen na dalších závodech v rámci Plzeňského kraje, ale i na ligových soutěžích a mistrovských závodech ČR.

 

KATEGORIE – JEDNOTLIVEC  dospělý

8. JIŘÍ BUREŠ, basketbalista
hráč vítězného týmu mužů BK Klatovy, který s přehledem vyhrál krajský přebor a probojoval se v nynější sezoně do II.ligy mužů. Současně působil u týmu jako hrající asistent trenéra a jeho osobní charizma mělo velký vliv na stmelení kolektivu a vytvoření super party.  Jeden z nejlepších rozehrávačů v historii BK Klatovy.

7. MARTIN KISENBAUER, volejbalista, člen SK Volejbal Klatovy,
který je oporou klatovského týmu mužů k krajském přeboru a zároveň hostuje v druholigovém týmu mužů TJ Jiskra Domažlice. Coby blokař se prezentuje především kvalitní obranou i útokem na síti

6. MIROSLAV PAUKERT, člen Powerlifting Klatovy
na mistrovství jižních a západních Čech v silovém trojboji obsadil 7.místo. Zvítězil na mistrovství Čech v benchpressu a jeho největším úspěchem v roce 2013 byla účast na Mistrovství světa v benchpressu Masters, kde se umístil na 2.místě

5. TOMÁŠ MATĚJKA, člen TJ Tatran Železná Ruda
v celkovém hodnocení  Českého poháru v biatlonu obsadil 2.místo v , na mistrovství ČR získal ve 3 závodech 3 bronzové medaile a spolu s Davidem Tolarem vybojoval 3.místo na mistrovství ČR štafet dvojic

4. MIROSLAV VRHEL, člen fotbalového oddílu TJ Sušice,
je odchovancem sušického fotbalu, v současné době patří k oporám A-týmu mužů, je jedním z nejlepších střelců oddílu

3. PETR BOHŮNEK, člen TJ Sportovní areál Špičák                          
je již třetí rokem členem reprezentace ČR ve snowboardingu. Na mistrovství ČR , kde startoval první rok v kategorii mužů obsadil 10.místo ve snowboardcrossu. Na akademickém mistrovství ČR se umístil na 2.místě ve snowboardcrossu a na 3.místě v paralelním slalomu. Na světové zimní univerziádě obsadil 26.místo.

2. MARTINA BREJCHOVÁ, členka oddílu atletiky TJ Sušice           
Na mistrovství ČR 2013 v atletice dospělých získala bronzovou medaili za 3.místo v běhu na 800m. Na mistrovství západočeské oblasti Martina zvítězila v běhu na 800m a na 400m překážek. Je kapitánkou a nejlépe bodující závodnicí úspěšného sušického družstva žen ve 2.atletické lize. Jejím osobním trenérem je Zdeněk Nešpor.

1. OTAKAR VÝBORNÝ, autokrosový jezdec týmu VIAKOM-RACING 
v roce 2013 jako nováček odjel kompletní seriál mistrovství Evropy v autokrosu v divizi plechových aut. Z devíti závodů stanul pětkrát na stupních vítězů a obsadil celkově konečné 3.místo.

 

KATEGORIE – SÍŇ SLÁVY – OSOBNOST ROKU

Ing. JAROSLAV FRIČ z Klatov.                                                            
Od mládí se aktivně věnuje sportu. Závodně lyžoval, hrál basketbal a volejbal, rekreačně provozoval ještě řadu dalších sportů. Své zkušenosti předával jako kvalifikovaný a velice uznávaný cvičitel a trenér mladým sportovcům klatovského okresu. Byl cvičitelem lyžařské školy na Špičáku, třicet let trénoval mladé lyžaře sjezdaře a stále ještě trénuje juniorské sjezdaře Sportovního areálu na Špičáku. Některé ze svých svěřenců přivedl až k metám nejvyšším,.např. českého juniorského reprezentanta, klatovského snowboardistu  Petra Bohůnka. Spolupracoval také se sportovními  oddíly volejbalu, sportovní gymnastiky, plavání a šachu, výrazně přispěl k rozvoji florbalového hnutí na Klatovsku. Jako lyžařský expert se podílel na organizaci Zimních olympiád mládeže.

Jaroslav Frič byl i význačným tělovýchovným funkcionářem. Přes 25 let byl členem komise sportů a her OV ČSTV a následně i Pošumavského sportovního sdružení Klatovy, 10 let byl předsedou Okresního volejbalového svazu Klatovy.
Přestože v roce 2013 oslavil již svou sedmdesátku, stále aktivně sportuje.

Tak to je stručný popis celoživotní činnosti velké sportovní osobnosti, pana Ing. Jaroslava Friče z Klatov, který tímto vstupuje do pomyslné síně slávy význačných sportovců okresu Klatovy.
Blahopřejeme mu a přejeme hodně zdraví a sportovních zážitků do dalších let.