Přeskočit na obsah

Nejúspěšnější sportovci roku 2015

  • od

KATEGORIE – Kolektiv mládeže

Výběr OFS Klatovy U12, fotbal                             

Cesta výběru OFS Klatovy v kategorii U12 započala vítězstvím v krajském kole a dalším postupem do národního finále pásma západ. Z tohoto turnaje postoupili první tři celky do republikového finále. OFS Klatovy si zajistil postup z prvního místa. Závěrečný turnaj se uskutečnil 3. – 4. 6. 2015 na stadionu ARITMA Praha. I toto poslední fotbalové klání výběr OFS Klatovy zcela zaslouženě vyhrál a stal se tím poprvé v historii mistrem ČR v této věkové kategorii.

 

Tým U12 hoši, BK Klatovy, basketbal                   

vítězové Mezinárodního novoročního turnaje v Brandýse nad Labem, oblastní přeborníci 2014/2015 s bilancí 21 utkání = 21 vítězství, oblastní přeborníci 2015/2016 s 16 vítězstvími ze 16 utkání. Na mistrovství ČR získali stříbrné medaile, když za nimi skončili  i reprezentanti Sportovních center mládeže z Opavy, Prostějova a Ostravy. Pro Plzeňský kraj je to první medaile z mistrovství ČR v mládežnických kategoriích po dlouhých 6 sezónách. Rok 2015 uzavřel tým žáků 3.místem na Mezinárodním vánočním turnaji v Plzni, kde mimo jiné porazil i mistry Slovenska 2015-Inter Bratislava.

 

KATEGORIE – Jednotlivci mládež

12. Barbora Holubová, 15 let, BK Klatovy, basketbal

je pivotmankou týmu kadetek U17 BK Klatovy a má velký podíl na postupu týmu do ligy kadatek U17. Od jara 2015 je stálou členkou širšího kádru reprezentace ČR U15/16. Její výkony podložené tréninkovou pílí ji dostaly až k hostování do extraligových družstev U17 a U19 Strakonice, kde patří rovněž k oporám a klíčovým hráčkám.

11. Lucie Tůmová, 16 let, SDH Malechov, požární sport

mistryně ČR v běhu na 100m s překážkami v kategorii dorost 15 – 16 let, vicemistryně ČR ve dvojboji a vítězka Českého poháru v běhu na 100m s překážkami v kategorii 15 – 16 let.

12.místo na mistrovství ČR žen ve výstupu na cvičnou věž, 5.místo v běhu na 100m s překážkami na MS mládeže v požárním spo

10. Andrea Hnojská, 12 let, Klub stolního tenisu Klatovy

3.místo na mistrovství ČR v jednotlivcích mladšího žactva, 3.místo na mistrovství ČR ve čtyřhře,

krajská přebornice v kategorii starší žákyně. V současné době startuje za družstvo žen KST Klatovy, které hraje II.ligu. Je reprezentantkou ČR

9. Kateřina Skypalová, 16 let, TJ Sušice, atletika

mistryně ČR v hadu kladivem dorostenek, 1.místo v republikových tabulkách ČR 2015. Mezi dorostenkami a juniorkami nebyla v roce 2015 na soutěžích v rámci ČR poražena. Reprezentovala ČR na dorosteneckém mezistátním utkání proti Slovensku a Maďarsku, kde obsadila 3.místo. Byla nominována na Evropský olympijský festival mládeže, kde obsadila i přes zdravotní indispozici 12.místo. Tato teprve 16letá atletka získala bronzovou medaili na mistrovství ČR žen do 22 let. Ve 2.atletické lize za ženy TJ Sušice zvítězila ve všech soutěžních kolech

8. Tomáš Hurdzan, 14 let, Šachklub Sokol Klatovy

stal se mistrem ČR v kategorii chlapců do 14 let a vybojoval si účast na mistrovství světa. Zvítězil se ziskem 7 bodů při 5 výhrách a 4 remízách.

Na mistrovství světa Open do 14 let získal 6 bodů z 11 partií a skončil na 59.místě s bilancí 3 výhry, 6 remíz a 2 prohry v konkurenci 187 hráčů z 80 zemí světa. Oproti nasazení si polepšil o 21 míst.

Několik let se pravidelně  umísťuje na 1. – 3. místě na MČR ve své kategorii.

Extraliga družstev mládeže: Pomohl k 5.místu v republice družstvu Sokola Klatovy, kdy získal celkem 8,5 bodu z 11 partií, což byl nejlepší individuální výsledek.

II. liga dospělých: pomohl k 9.místu družstvu Sokola Klatovy ziskem 7 bodů z 9 partií.

 

7. Martin Doubek, 12 let, SK Klatovy 1898, fotbal

je členem družstva mladších žáků SK Klatovy 1898, které v sezoně 2014/2015 vyhrálo Krajský přebor mladších žáků. Byl také členem kolektivu Výběrů žáků OFS Klatovy U12, který se stal poprvé v historii mistrem ČR v této věkové kategorii. Na tomto klání byl vyhlášen nejlepším hráčem

6. Kryštof Ruža, 10 let, Karate klub Klatovy

1.místo na ME v karate mládeže světové asociace WUKF, 1.místo na mistrovství ČR v karate mládeže české asociace ČAOKK, 3.místo na mezinárodním mistrovství ČR mládeže české asociace ČABK, několikanásobný vítěz nejvyšších českých soutěží a Grand Prix.

Mistr ČR 2015 – na mistrovství ČR v karate mládeže asociace ČSKe obhájil vítězství z roku 2014, kategorie kumite 35 kg, 10-11 let.

V nominaci na MS 2016 v karate mládeže světové asociace WUKF

5. Matyáš Fiala, 12 let, Cyklosport Pitstop.cz, cyklokros

mistr ČR v XC na horských kolech, vítěz Českého poháru MTB Strabag Cup v absolutním pořadí, vítěz 6 závodů Strabag Cup MTB. Neporažen v celém seriálu závodu – vše v kategorii mladší žáci.

Vítěz 2 závodů poháru v kategorii starších žáků.

Mistr ČR v cyklokrosu v kategorii starších žáků. Vítěz celkem 4 závodů Českého poháru v cyklokrosu Toi Toi cup 2015 v kategorii starších žáků. 3.místo v celkovém pořadí ČP v cyklokrosu Toi Toi Cup 2015. Zařazen do reprezentace ČR pro rok 2016

4. Nikola Hammerová, 16 let, Hammers gym, kickbox

juniorská mistryně Evropy v kickboxu nejprestižnější světové asociace WAKO v disciplíně kick-light, vítězka Slovak Open, Austrian classic, World Cup, Prag Open. Členka reprezentace ČR. Loni v naší anketě první

 

3. Luboš Vanka, 16 let, Hammers gym Běhařov, kickbox             

juniorský mistr Evropy v kickboxu nejprestižnější světové asociace WAKO v disciplíně lightcontact, vicemistr Evropy v kickboxu asociace WAKO v disciplíně kick-light, vítěz Golden Glove – Itálie, vítěz Slovak Open a Prag Open-Česká republika, člen reprezentačního týmu ČR.

V celorepublikovém hodnocení kickboxerů se umístil na 2.místě. Loni v anketě obsadil také 3 místo

2. Antonie Galušková, 14 let, KVS Sušice, kanoistika                  

mistryně ČR žáků 2015, 2.místo na mistrovství ČR juniorů do 16 let, vítězka Evropského poháru 2015 v kategorii do 14 let, pro rok 2016 nominována do nejvyšší seniorské soutěže ČP seniorů

 

1. Barbora Zíková, 14 let, SK Sokol Špičák                                  

do národních soutěží vstoupila na počátku zimní sezony 2014/2015 a již v průběhu sezony byla zařazena do reprezentačního družstva žactva ČR.

Trojnásobná mistryně ČR v kategorii mladších žákyň – slalom, obří slalom, superobří slalom.

Mezinárodní závody: Škofa Loka (účast 35 zemí) – 2.místo v obřím slalomu, Topolíno – neoficiální MS žáků (účast 42 zemí světa) – 2.místo v obřím slalomu, Zauchense AT (účast 13 zemí Evropy) – 1.místo v obřím slalomu a 1.místo ve skikrosu, mistrovství Německa – vítězka německého poháru v kategorii mladších žákyň, 1. místo ve slalomu a 1.místo v obřím slalomu

 

KATEGORIE – Kolektiv dospělý

 

Vítěz Družstvo mužů Atletiky Klatovy

Obsadilo 1.místo ve 2.lize skupině B a zajistilo si tak přímý postup do 1.atletické ligy družstev. Jedná se o historický úspěch a velkou motivaci pro mladé závodníky.

 

Kategorie  – Trenér:

 

5. Václav Kopecký, Šachklub Sokol Klatovy, 70 let věku

40 let trenérské a organizační práce pro klatovský šach.

Má zásluhu na šachové výchově cca 1500 dětí, mimo jiné mezinárodního mistra Milana Orsága, mezinárodní mistryně a 2násobné přebornice republiky žen (2003 a 2009) Kateřiny Čedíkové a přeborníka republiky (2015) v kategorii H14 Tomáše Hurdzana.  

4. Ing. Jindřich Svojanovský, BK Klatovy, basketbal

Je hlavním trenérem BK Klatovy s profesionální licencí A. S jeho jménem jsou spojeny úspěchy týmu žáků BK Klatovy U12, stříbrného týmu z mistrovství ČR 2015. V průběhu roku 2015 tým pod jeho vedením odehrál v kategorii U12 a U13 celkem 38 mistrovských soutěžních utkání a odešel poražen pouze jednou v boji o titul mistrů ČR. Jmenovaný vedl v roce 2015 i tým žáků U15, který z 20 soutěžních utkání nadregioálního přeboru vyhrál 18krát, a také basketbalové přípravky na ZŠ v Klatovech, Janovicích a Švihově.

 

3. Mgr. Vítězslav Šklebený, Cyklosport Pitstop.cz, cyklokros      

trenér Matyáše Fialy a dalších mladých cyklistů týmu Cyklosport Pitstop.cz.

 

2. David Boška, TJ Sokol Horažďovice VYNK Hapon, nohejbal  

Před sezónou převzal A tým nohejbalistů, po tvrdé zimní přípravě jej z pozice nováčka soutěže přivedl k triumfu v lize a historickému postupu do 1.ligy s bilancí 16 výher a pouze 3 porážky. Podstatnou část vítězného družstva tvoří jeho vlastní odchovanci, které vedl od žákovské kategorie

 

1. Josef Juraši, SK Klatovy 1898, fotbal                                        

patří k úspěšným trenérům mládeže na úrovni OFS Klatovy, je trenérem mladších žáků SK Klatovy 1898, kteří v sezoně 2014/2015 vyhráli Krajský přebor. Jako trenér výběrů OFS Klatovy dosáhl i velmi dobrých výsledků na celostátní úrovni, když přivedl žáky v kategorii U12 k celkovému 1.místu v ČR.

 

Rozhodčí:

 

Jiří Petržílka, fotbal

většinu fotbalového života strávil v Horažďovicích. V mužích nastupoval  většinou za B- mužstvo. Hrál většinou jako obránce nebo záložník, později hrál na pozici brankáře až do roku 1996, kdy si zranil koleno. Na hřiště se vrátil až v roce 1999, kdy odešel do Hradešic, s kterými slavil jejich historický postup z Okresního přeboru. Zde svou fotbalovou karieru ukončil v roce 2003.
Od roku 2004 začal vykonávat funkci fotbalového rozhodčího, po ročním působení v Okresních soutěžích postoupil do krajských soutěží a na listinách krajských soutěží figuruje dodnes a v současné době figuruje na listině A-třídy.

 

Mgr. Irena Stahlová, atletika

rozhodčí 2.třídy, hlavní rozhodčí Atletiky Klatovy,

účast na mistrovství ČR, závodech 2.ligy, oblastním mistrovství družstev a Velké ceně Klatov 2015

 

Martin Tvrdík, lední hokej
je hokejovým rozhodčím I.třídy. S hokejem začínal v Klatovech, k tomu se v 15 letech vydal na dráhu hokejového arbitra. Znamená to, že má za sebou 15letou kariéru v rozhodcovském dresu, ve které si vybudoval pozici jednoho z nejlepších čárových rozhodčích v Plzeňském kraji. Společně s dalším  Klatovákem Michalem Rubášem vytvořili sehranou dvojici, která je nasazována ČSLH převážně na zápasy extraligy dorostu a II.ligy mužů, úspěšně řídí i utkání dalších soutěží a to mládeže i dospělých.

 

CENA JOSEFA MASOPUSTA

Jan Červený, předseda OFS Klatovy                                                         
patří mezi výrazné osobnosti ve fotbalovém i tělovýchovném hnutí, a to jen v Pošumaví. Začínal ve funkci fotbalového rozhodčího, kde to dotáhl až do divize. V návaznosti na to se zapojil do činnosti komise rozhodčích v okrese, kraji, ale také na úrovni národních a celostátních soutěží. Postupně prošel různými funkcemi. Jan Červený již v období 1982 – 1996 pracoval jako předseda komise rozhodčích OFS Klatovy a člen VV, tři volební období zastával funkci  místopředsedy krajské rady KFS Plzeň, dvě volební období jako místopředseda disciplinární komise  KFS Plzeň, dvanáct let  byl členem komise rozhodčích ČMFS Komise pro  řízení fotbalu v Čechách,
V roce 2004, podruhé v roce 2008 a potřetí v roce 2013 byl  delegáty fotbalových klubů pověřen zastávat nejvyšší funkcionářský fotbalový post v okrese, předsedu  OFS Klatovy, tedy organizace která má v Pošumaví více než 5000 členů. Byl také jedním z významných článků řetězu složeného z tehdejších funkcionářů  klatovské kopané, jako manažer klubu TJ Klatovy podílel na vzestupu klatovské kopané od poloviny devadesátých let, kdy se fotbalisté z OP postupně probojovali až do divize. Má velký podíl i na vzestupu mládežnické kopané v tomto klubu. Byl dlouholetým delegátem ČMFS (nyní FAČR) celostátních soutěží. Nejvyšším oceněním činnosti ve funkci delegáta  bylo jeho zařazení na listinu delegátů I. Gambrinus ligy a 2. ligy v období 2007 – 2009.

V současné době působí opět na úrovni kraje, kde je předsedou komise delegátů Plzeňského fotbalového svazu. Za svou činnost byl oceněn výkonným výborem FAČR  v Praze cenou JUDr. Václava Jíry.

 

KATEGORIE – SÍŇ SLÁVY

Josef Skála, předseda Pošumavského sportovního sdružení okresu Klatovy

odvedl obrovský kus poctivé práce ve prospěch tělovýchovy a sportu na okrese Klatovy. Jako sportovně  nadaný mladík hrával závodně Českou házenou (nyní Národní házená) a lední hokej, ale již brzy po své dvacítce se začal prosazovat i jako uznávaný rozhodčí těchto sportů. Pracoval také jako trenér volejbalistek TJ Klatovy ve II.lize žen a v krajském přeboru, později jako trenér žen a předseda oddílu volejbalu TJ Sokol Janovice. Jako rozhodčí I.třídy řídil i ligové volejbalové soutěže.
Respekt si získával především perfektními znalostmi pravidel, velkým citem pro hru a všeobecným sportovním přehledem a tak nepřekvapilo, že byl osloven a postupně získán i do funkcionářské práce v tělovýchově. Stal se dlouholetým a uznávaným funkcionářem okresních svazů Klatovy – Národní házené, ledního hokeje a volejbalu a následně i Okresního výboru ČSTV.  Od roku 1991 členem okresního výkonného výboru Pošumavského sportovního sdružení okresu Klatovy, ve kterém vykonával funkci místopředsedy.  Od roku 2009 do dnešního dne stojí pan JUDr. Josef Skála v čele této největší sportovní organizace v okrese Klatovy, a to jako předseda Výkonného výboru. 
Za svoji činnost v tělovýchově a sportu Josef Skála obdržel Čestné uznání ČUS.
Zařazen do „Síně slávy“  zasloužilých sportovců okresu Klatovy je u příležitosti jeho kulatého životního jubilea (70 let), které v roce 2015 oslavil.

 

 

KATEGORIE – JEDNOTLIVEC  dospělý

 

8. Ondřej Mazanec, SK Volejbal Klatovy

smečař, dlouholetá opora a vedoucí družstva mužů SK Volejbal Klatovy, kteří v uplynulé sezóně vybojovali bronzové medaile v krajském přeboru mužů

7. Jakub Szedmák, TJ Sušice, fotbal

s fotbalem začínal jako osmiletý žák v dresu Kašperských Hor, po dvouletém působení v Dlouhé Vsi v roce 2003 přichází do Sušice a jako třináctiletý se stává kmenovým hráčem TJ Sušice. Po ukončení středoškolských studií, kdy působil v dorosteneckých družstvech Viktorie Plzeň, se v roce 2010 vrací do Sušice. Postupně prochází, spolu se svými kolegy, fotbalovými boji od I.A třídy přes krajský přebor až do divize, která je prozatím sportovním vrcholem Jakuba. Pro své nesporné fotbalové umění i pro své morální vlastnosti se postupně stává jednou ze základních opor sušického celku

6. Jan Křiváček, BK Klatovy

v první polovině roku 2015 reprezentoval Klatovy v Lize Juniorů U19. Byl hlavním tahounem týmu a i přes pozornost, kterou mu věnovali při bránění soupeři, patřil k nejlepším střelcům. Současně startoval i v týmu mužů BK Klatovy v Krajském přeboru, kde tento tým bojoval o celkové prvenství reprezentující postup do II.ligy. I mezi muži si vysloužil pověst výborného obránce a přesného střelce. V nové sezóně, která začala v srpnu 2015, se stal jedním ze základních kamenů týmu, který aktuálně reprezentuje Klatovy v II.lize mužů. Pravidelně nastupuje v základní sestavě a většinou mívá na starosti bránění playmakera soupeře. Svými výkony, jak v první, tak zejména druhé polovině roku vyvolal pozornost týmů z vyšší soutěže. Nyní, v souladu s basketbalovými řády, které toto umožňují, nastupuje kromě II.ligy v Klatovech i za vedoucí celek I.ligy USK Praha „B“.

 

5. Ing. Tomáš Mandys, střelectví

mistr ČR ve sportovní pistoli 30 30 kategorie jednotlivci muži

mistr ČR ve sportovní pistoli 30 30 kategorie družstva muži

 

4. Lukáš Hokr, TJ Sokol Horažďovice VYNK Hapon

Člen juniorské reprezentace ČR. Člen vítězného družstva v disciplíně trojic na říjnovém MS juniorů. Je jedním z klíčových hráčů A týmu a výrazně se podílel na letošním triumfu ve 2.lize mužů a historickém postupu do 1.ligy

 

3. Petr Bohůnek, Snow Rockets                                                     

na akademickém mistrovství ČR se umístil na 1.místě ve snowboardcrossu a 1.místo získal i v paralelním slalomu. V závodu Českého poháru ve snowboardcrossu obsadil 3.místo. Jako člen reprezentace ČR se probojoval do osmifinále na Zimní světové univerziádě ve španělské Granadě

2. Tereza Martínková, Hammers gym Běhařov, kickbox              

bronzová medaile ze seniorského mistrovství světa nejprestižnější světové asociace WAKO v disciplíně kick-light, vítězka Slovak Open a Prag Open, vítězka World cup. Členka reprezentačního týmu ČR

 

1.      Otakar Výborný, automobilový sport                                

mistr Evropy 2015 v rallycrossu ve třídě Touringautocross,

oceněn Zlatou sponou Federace automobilového sportu Autoklubu ČR