Přeskočit na obsah

Nejúspěšnější sportovci roku 2016

  • od

Nejúspěšnější sportovec okresu Klatovy roku 2016

 

Mládež – jednotlivci

1. Antonie GALUŠKOVÁ, 15 let, KVS Sušice, kanoistika

Je juniorskou reprezentantkou ČR a držitelkou 1. VT seniorů. Na MS obsadila 3. místo v kategorii jednotlivců a 1. místo v kategorii týmů, na ME se umístila na 4. místě v kategorii jednotlivců a na 1. místě v týmech. Celkově obsadila 11. místo soutěže Český pohár seniorů.

2. Nikola HAMMEROVÁ, 17 let, Hammers gym, kickbox

Je dvojnásobnou mistryní světa v kickboxu světové asociace WAKO v disciplíně kick-light a lightcontact, mistryní ČR, zvítězila na Slovak Open, World cup Hungarian, Prag Open a Czech Open

3. Barbora ZÍKOVÁ, 15 let, SK Sokol Špičák

Je vítězkou seriálu republikových závodů Poháru České pošty, trojnásobnou mistryní ČR žactva, 3 x vybojovala 1. místo také na Zimní olympiádě dětí a mládeže ČR. Úspěchy měla i na mezinárodních závodech: 1. místo obsadila na DSF -Schullercup Garmisch-Partenkirchen GS. Na mezinárodním závodu Itálie Trifeo Topolino vybojovala 3. místo v obřím slalomu  a na mezinárodním závodu Francie Val d Isere 1.místo

4. Matyáš FIALA, 13 let, Cyklosport Pitstop.cz, cyklokros

Na ME na horských kolech kategorie starší žáci obsadil 3. místo v družstvech a 10. místo v jednotlivcích. Na MČR na horských kolech se umístil na 3. místě ve sprintu a na 2. místě v závodě cross country. V celkovém pořadí Českého poháru obsadil 2. místo – vše v kategorii starších žáků. 1.místo obsadil na MČR dráha Praha Motol. Na MČR v cyklokrosu se umístil na 2.místě. Je vítězem celkového pořadí kategorie starších žáků Českého poháru v cyklokrosu Toi Toi Cup 2016.

5. Anika DRAHEIMOVÁ, 12 let, Karate Klub Klatovy
1. místo získala na Grand Prix Ostrava a na Vánoční ceně Mladé Boleslavi, 2. místo vybojovala v Národním poháru v Lovosicích a v Lázeňském poháru v Karlových Varech. Je několikanásobnou vítězkou regionálních závodů v karate a celkovou vítězkou krajské ligy mládeže v karate.
Na 24. Internationale Odenwald Cup v Německém Mörlenbachu obsadila 1. místo, na mezinárodním mistrovství ČR asociace CAOKK se umístila 2x na 1.místě a 2x na 3.místě. Na Mistrovství České republiky získala 3. místo v disciplíně kata a na Slovakia open asociace WUKF 2x 3. Místo.
Na Mistrovství světa WUKF v Irsku vybojovala 3. místo v kumite týmech  a 4. místo v kata jednotlivcích .Vše v kategorii mladší žákyně. Je členkou České reprezentace asociace CAOKK.

6. Vít POHANKA, 16 let, Kanoistický klub Klatovy
je mistrem ČR mladšího dorostu v kategorii C2 (deblkánoe), na mistrovství ČR mladšího dorostu  vybojoval 3.místo v kategorii  K1 (kajak).V Českém poháru juniorů v kategorii C2 obsadil 5.místo a v kategorii K1 pak 8.místo.Je vítězem finálového závodu seriálu závodů Junior Cup ECA (European Canoe Association) v K1.6.místo obsadil v K1 U16 v celém seriálu Junior Cup ECA a 8.místo v C2 v celém seriálu Junior Cup ECA. Je zařazen do juniorské A reprezentace v C2 a do B reprezentace v K1. 

7. Tereza KOŽELUHOVÁ, 16 let, ski-golf, TJ SA Špičák
Na mistrovství ČR obsadila 1.místo v kategorii juniorek
Na MS získala 1.místo v kategorii juniorek a absolutní vítězství v kategorii žen, absolutní vítězství i v soutěži dvojic s Jiřím Jandou. Její hlavní sportovní disciplínou je golf, v němž je členkou reprezentačního golfového týmu ČR do 16 let. Je členkou reprezentačního týmu Ski golf týmu ČR. 

8. Lukáš DOLANSKÝ, 14 let, Šachklub Sokol Klatovy 
dosáhl v letošním roce obrovských úspěchů – na březnovém Mistrovství České republiky do 14 let obsadil 2. místo a probojoval se na Evropský šampionát. Zisk mistra republiky přineslo tomuto mladému borci zářijové MČR dětí do 14 let v rapid šachu na domácí půdě v Klatovech, kde si Lukáš počítal zcela suverénně a potvrdil roli největšího favorita. Kromě úspěchů v soutěžích jednotlivců patří Lukáš mezi opory extraligového dorosteneckého družstva a hraje také pravidelně Krajský přebor a 2. ligy družstev dospělých.

9. Blanka PRESLOVÁ, 18 let, SK Volejbal Klatovy
smečařka ligových juniorek SK Volejbal Klatovy, která zároveň hostuje v extraligovém týmu TJ Lokomotiva Plzeň. Dlouholetá opora klatovských týmů postupně všech věkových kategorií. Poprvé se prosadila v žákovském týmu v Českém poháru starších žákyň, nyní dlouhodobě startuje jak za Klatovy v I.lize juniorek, tak hostuje do extraligových celků dříve kadetek, a nyní již juniorek TJ Lokomotiva Plzeň.

10. Tomáš HNÍDEK, 15 let, FK Horažďovice, fotbal
je příkladem poctivého hráče, který nevynechá jediný trénink. V době mimo sezónu se individuálně připravuje. Hraje na postu středního záložníka. Jeho předností je hlavně výborná kopací technika, rozehrávka a dobrá střela pravou nohou. Po 11 zápasech podzimní části krajské soutěže dorostu vstřelil 18 gólů a hlavně mnohokrát přihrál na gól svým spoluhráčům. Za zmínku určitě stojí jeho výborné běžecké schopnosti a vytrvalost.

11. Lucie TŮMOVÁ, 17 let, SDH Malechov, požární sport
je mistryní ČR v běhu na 100m s překážkami v kategorii dorost 17 – 18 let, 2.místo vybojovala na MČR ve dvojboji kategorie 17-18 let, 3.místo na MČR ve výstupu na cvičnou věž kat. dorost 17-18 let, 8.místo obsadila na MČR žen v běhu na 100 m s překážkami.Je mistryní ČR v soutěži družstev žen s SDH Chválenice. Na MS získala 2.místo v požárním útoku s reprezentací ČR a 3.místo v soutěži družstev s reprezentací ČR, na MS v běhu na 100 m s překážkami kat. dorost 17-18 let se umístila na 6.místě

12. Marek MÜLLER , 18 let, lyžování, SK Sokol Špičák
je členem reprezentačního družstva juniorů v sezóně 2016/2017, na mistrovství ČR juniorů obsadil 2. místo ve slalomu a 3. místo v obřím slalomu. Na Závodech FIS v Liberci se umístil na 2. místě ve slalomu a na 3.místě v Super G, v Albrechticích obsadil 2. místo ve slalomu.
Celkově se umístil na 2. místě v Českém poháru v kategorii mladší junioři

 

Mládež – družstvo

Tým U15 hoši, BK Klatovy, basketbal

hráči ročníku 2002 se pravidelně účastní od minižákovských let Národních finále po žákovská MČR. Na poslední mistrovství ČR U14 obsadili 7.místo a po první polovině soutěže 2016/2017 se probojovali do extraligy U15 mezi elitních 12 týmů ČR.

 

Dospělí – jednotlivci

1. Tereza MARTÍNKOVÁ, Hammers gym Běhařov, kickbox

Je mistryní Evropy pro rok 2016 světové asociace WAKO v disciplíně kick-light. Je mistryní ČR,vítězkou Slovak Open a Prag Open, stříbrnou medaili získala na World cup Hungarian.

2. Karolína GALUŠKOVÁ, KVS Sušice, kanoistika
je seniorskou reprezentantkou ČR. Na MČR seniorů obsadila 2.místo, na MČR v kategorii do 23 let 1.místo, 2.místo obsadila na MS v kat. jednotlivců do 23 let, 2.místo v týmech, na ME získala 2.místo v týmech. Na celkovém 2.místě se umístila v Českém poháru seniorů. Je držitelkou mistrovské VT seniorů

3. Otakar VÝBORNÝ, autokros, tým Level Czech National Team
Umístil se na 2. místě na  mistrovství Evropy v divizi TouringAutocross, skončil o jediný bod za vítězným Václavem Fejfarem, z devíti závodů šampionátu byl jednou první, šestkrát druhý, jednou třetí a jen jednou se nedostal na stupně vítězů

4. Jiří BEŠTA, Atletika Klatovy
Obsadil 2.místo na mistrovství ČR v desetiboji, je držitelem oddílového a krajského juniorského rekordu – 6502 bodů. Je vítězem krajské soutěže v desetiboji a nejlépe bodujícím závodníkem družstva mužů, které je  na 7.místě v 1. lize skupiny A

5. Jan TOPINKAHockey Club Klatovy, lední hokej
27 letý kapitán II.ligového A-týmu SHC Klatovy je odchovancem klatovského hokeje. Výborný útočník (bránící centr), opora týmu, velký bojovník. Svými výkony si řekl v závěru roku 2016 i o nominaci do mužstva Indiánů Škody Plzeň, jehož jsou Klatovy partnerským klubem. Klatovský kapitán si nakonec zahrál za Škodovku extraligový zápas v Mladé Boleslavi, kde Plzeň vyhrála nečekaně, ale zaslouženě 4:2.

6. Miroslav VRHEL, TJ Sušice, fotbal

Je nejlepším střelcem ročníku 2015/2016 v Krajském přeboru

7. Petra DOLEJŠOVÁ, Atletika Klatovy
Je vítězkou okresní soutěže běžců mimo dráhu Husqvarna Cup 2016, kdy ze 12 bodovaných závodů jen 1x nestála na stupni nejvyšším. Hundai Perun Skymaraton – MČR ve SKY maratonu – 11.místo v kategorii do 39 let, Škoda Fit půlmaraton 2016, Plzeň – 1.místo celkově ženy, Běh okolo Boleváku na 10 km – 1.místo celkově ženy, Kilpi Trail Running Cup Český les – 10 km – 1. Místo celkově ženy, Kilpi Trail Running Cup Beskydy – Ondřejnický půlmaraton -11.místo celkově ženy, Kilpi Trail Running Cup Krkonoše – půlmaraton – 5.místo celkově ženy

8. Václav CHMELÍŘ, TJ Vřeskovice, národní házená
Je odchovancem vřeskovické házené. 25letý vynikající obránce je oporou družstva mužů TJ Vřeskovice, které je po podzimu 2016 na výborném 5. místě tabulky II.ligy. Je rychlý a důrazný. Patří k nejlepším hráčům této druholigové soutěže.

 

Masters

Josef RŮŽIČKA, TJ Tatran Železná Ruda

Z Finska si přivezl titul mistra světa v lyžování na mistrovství světa veteránů v kategorii nad 75 let
v běhu na lyžích na15 km klasickou technikou. Celkem ve všech veteránských kategoriích startovalo přes tisíc lyžařů z 23 států celého světa. Josef Růžička se věnuje závodnímu lyžování dlouhých 60 let a absolvoval již 9 mistrovství světa. Své zkušenosti předával jako trenér železnorudským lyžařům od nejmenších až po reprezentanty.

 

Dospělí – družstvo

družstvo mužů SHC Klatovy, Hockey Club Klatovy

Je dlouholetým účastníkem II.ligy, ale v poslední době, pod vedením trenéra Pavla Vostřáka, hraje tento tým skvělý hokej, který láká do ochozů zimního stadionu v Klatovech početnou diváckou kulisu. Hlavně podzimní část sezony 2016/2017 vychází klatovským hokejistům výborně, bojují o 3.příčku tabulky. Ta je vždy výborným výchozím bodem pro jarní play off, které bude po skončení základní části soutěže následovat.

 

Úspěšný trenér

1. Petr FLEISIG, BK Klatovy, basketbal
po úspěšném působení u dívčích složek klatovského basketbalu již čtvrtým rokem působí u týmu chlapců ročníku 2002, který se pravidelně účastní od minižákovských let Národních finále po žákovská MČR. Na posledním MČR U 14 jeho svěřenci obsadili 7.místo a po první polovině soutěže 2016/2017 se probojovali do extraligy U15 mezi elitních 12 týmů ČR.

2. Milan JANOUŠEK, LTK Klatovy, tenis
je trenérem Lukáše Janouška a týmu starších žáků, kteří skončili na 2. místě v nejvyšší soutěži. Dále působí jako trenér předních klatovských hráčů a hráček.

3. Ing. Vladislav SMOLÍK, TJ Start Luby, fotbal
Bývalý výborný hráč, nyní neméně úspěšný trenér týmu mužů A, které je po podzimní části na 4.místě v krajském přeboru

4. Václav SVOBODA, TJ Sušice, atletika
je dlouholetým trenérem a rozhodčím 2.třídy, v posledních letech je trenérem a vedoucím družstev žactva a dorostu oddílu atletiky TJ Sušice. Jeho družstvo mladších žákyň postoupilo do finále Sdruženého oblastního mistrovství Plzeňského a Karlovarského kraje, kde obsadilo 6. místo. Pravidelně a celoročně vede tréninky žactva i dorostu. Některé jeho svěřenkyně reprezentovaly Plzeňský kraj na mezikrajovém utkání. Je stále aktivním závodníkem ve skoku o tyči v kategorii veteránů, zúčastnil se i mistrovství Evropy  své věkové kategorie.

5. Radomír BILÍČEK, SK Klatovy 1898, fotbal
je trenérem družstva starších žáků SK Klatovy 1898, které patří do špičky krajského přeboru. Spolupracuje i s trenéry mladšího dorostu.

Rozhodčí

Jan CIHLÁŘ, fotbal

S fotbalem začal už v 7 a svoji hráčskou kariéru ukončil v 19 letech, kdy již byl 4 roky aktivním rozhodčím a řídil soutěže OFS Klatovy. V roce 2008 postoupil do soutěží Plzeňského kraje a během 5 let prošel všemi krajskými soutěžemi. Od roku 2013 je na listině rozhodčích Řídící komise pro Čechy, která nasazuje rozhodčí do utkání Divizí, České fotbalové ligy a republikových soutěží mládeže. V průběhu minulých let dvakrát prošel Vzdělávacím programem rozhodčích, který připravuje úsek rozhodčích FAČR ve spolupráci s pracovní skupinou Konvence rozhodčích UEFA.

Miloslava JÍCHOVÁ, TJ Klatovy, sportovní gymnastika
zastává funkci rozhodčí gymnastiky.  Postupem času se vypracovala na post rozhodčí v republikových soutěžích, kde pracuje řadu let.  Je členkou výkonného výboru Pošumavského regionálního centra SPV Klatovy. Pracuje také jako dobrovolná  trenérka v TJ Klatovy v oddílu sportovní gymnastiky, který patří pod Českou asociaci  Sport pro všechny. Od svého příchodu do oddílu (r. 2000) vychovala už několik desítek gymnastek a s některými došla až do republikového finále.  

Josef PRESSL, lední hokej 
Je rozhodčím ledního hokeje I. Třídy. Dlouhou řadu let řídí úspěšně zápasy krajských soutěží mládeže a dospělých i ligových zápasů mládeže. Navíc je též dlouholetým předsedou komise rozhodčích Okresního svazu ledního hokeje.

 

Síň slávy

Karel ŠOT, člen TJ Sokol Mochtín

oslavil v loňském roce 2016 sedmdesátku, tělovýchově a sportu se ale stále věnuje. Byl všestranným sportovcem. Závodně běhal střední tratě za atletické oddíly TJ Sušice a TJ Klatovy, vynikal v přespolních bězích. Běhal na lyžích, hrál závodně lední hokej i fotbal. Ve svých pětadvaceti začíná kromě sportování i svojí dlouhou a úspěšnou trenérskou a funkcionářskou kariéru. V roce 1971 zakládá se svými kamarády v Mochtíně fotbalový oddíl. Pod jeho vedením se začíná v Mochtíně budovat  Sportovní areál, začíná se pracovat s mládeží.  TJ rozšiřuje činnost o další sporty, jako je stolní tenis, šachy, atletika, v odboru ZRTV pravidelně cvičí žákyně, ženy, vyžívají se rekreační sportovci. Pan Šot je duší Mochtínského sportu plných 45 let. Pracuje ve výboru TJ, je předsedou fotbalového oddílu, oddílu st. tenisu i odd. rekreačního sportu, je neúnavným organizátorem sportovních soutěží, turnajů a přeborů a zároveň též jako dopisovatel do okresního i celostátního tisku i velkým propagátorem tělovýchovy a sportu Klatovského okresu.

V roce 1972 nastupuje Karel Šot do funkce referenta sportů OV ČSTV Klatovy, stává se profesionálním pracovníkem v tělovýchově. Kromě pracovní náplně pracuje i jako dobrovolný funkcionář v okresních sportovních svazech a komisích se sportovním zaměřením. Na OV ČSTV a následně i v nástupnickém Pošumavském sportovním sdružení Klatovy ukončuje svoji profesionální karieru a to ve funkci tajemníka odchodem do důchodu v roce 2008. Jako dobrovolný funkcionář je stále platným členem Výkonného výboru PSS Klatovy i členem Výkonného výboru Pošumavského regionálního centra Sport pro všechny, předsedou komise Sportů a her PSS Klatovy, sekretářem Okresního svazu ledního hokeje Klatovy a též členem Výkonné rady Místní akční skupiny Pošumaví. Stále ho ale též můžete vidět především v tělocvičnách v Klatovech jako ředitele různých halových turnajů, či na hřišti v Mochtíně v roli správce hřiště, pomocníka při trénincích mládeže, vedoucího fotbalového družstva dospělých, hlavního pořadatele či ředitele soutěže.  Za svoji trenérskou a funkcionářskou činnost v tělovýchově obdržel již řadu významných ocenění, ze všech nejvíce si ale váží plakety Dr. Václava Jíry, kterou mu za zásluhy o rozvoj fotbalu v okrese Klatovy v Praze osobně předával známý fotbalový internacionál a v té době předseda FAČR Ivan Hašek.

 

Sportovní hvězda Klatovského deníku

Nikola HODLOVÁ, 11 let, Cyklosport-pitstop.cz

1.místo Pošumavská liga MTB, 3.místo Loko MTB Cup, 3.místo Talent Cup MTB, 4.místo Becker Cup MTB, 5.místo Český pohár MTB