Přeskočit na obsah

Nejúspěšnější sportovci roku 2018

  • od

KATEGORIE – KOLEKTIV MLÁDEŽE

ŠKOLNÍ BASKETBALOVÝ TÝM ZŠ A MŠ ŠVIHOV

dosáhl v roce 2018 fantastického úspěchu, kdy v konkurenci více než 120 ZŠ z celé ČR nenašel rovnocenného soupeře a stal se vítězem jr. NBA 2018, kterou pořádá Česká basketbalová federace společně se Sport Investem a americkou NBA. Kapitán týmu Petr Žák se stal nejlepším hráčem celé jr. NBA 2018 a Denis Gashi byl zařaten do All Star. Trenérem týmu je Jindřich Svojanovský, který usilovnou prací dovedl basketbalový tým ZŠ a MŠ Švihov až k vítězsví v jr.NBA  2018.                                                      

 

KATEGORIE – JEDNOTLIVCI MLÁDEŽ

12. Radek JŮDA, 19 let, Atletika Klatovy 

na MČR dorostu a juniorů v hodu oštěpem obsadil 2.místo výkonem 57,10 m.Na mistrovství Plzeňského, Karlovarského a Jihočeského kraje vybojoval 1.místo v hodu oštěpem. Jeho osobním rekordem je 62,95 m, což je 3. nejlepší výkon mezi juniory a 19.místo mezi muži v ČR.

11. Natálie KANTOVÁ, 17 let, Vodní záchranná služba Českého červeného kříže Klatovy

na MČR ve vodním záchranném sportu celkově obsadila 4.místo v součtu výsledků ze 4 disciplín. V dalších pěti kvalifikačních závodech na ME a MS se umísťovala celkově do 3. místa. Byla nominována do reprezentace ČR na ME juniorů a MS seniorů ve vodním záchranném sportu.

10. Klára KOTTOVÁ, 16 let, KyokushinKai Karate Dolany
vybojovala 2. místo na mistrovství Evropy a 2. místo na MČR v Kyokushin karate. Dalšími významnými úspěchy jsou například medailová umístění na turnajích v Maďarsku, 1. místo kumite a 2. místo kata na mistrovství Rakouska, 2. místo kumite mládež, 2. místo kata dospělí a 3. místo kata mládež na otevřeném mistrovství Německa.

9. Jan HOLÝ , 16 let, Sport Club Klatovy, florbal
výborný florbalistahrající 1. ligu dorostenců. Technicky výborně vybavený hráč  disponující dobrým pohybem a čtením hry. Do tréninků i zápasů dává vždy 100% úsilí a zápal. Navíc hraje výborně i fotbal, a to Krajský přebor dorostu za TJ Start Luby.

8. Jan NOVÁČEK, 12 let, JUDO Klatovy

 na přeboru ČR mladších žáků ve váhové kategorii nad 60 kg vybojoval 2.místo, na krajských přeborech v judu a dalších závodech pořádaných judistickými kluby v Plzeňském a Jihočeském kraji obsazoval ve své váhové kategorii 1.místa.

7. Adam MAXA, 14 let, TJ SA Špičák, lyžování

Největšího úspěchu dosáhl získáním 3.místa v obřím slalomu na MČR, další umístění na MČR jsou 4.místo ve vyřazovacím závodě, 7.místo v alpské kombinaci a 10.místo ve slalomu. V celkovém hodnocení všech republikových závodů sezóny obsadil 6.místo a jeho výsledky jej řadí na 1.místo mezi žáky Plzeňského kraje. Je členem žákovské reprezentace ČR.

6. Vojtěch PETRŽELKA, 16 let, SK Klatovy 1898, fotbal
je kapitánem fotbalového družstva mladšího dorostu, hrajíci dorosteneckou divizi. Je oporou týmu
a velkým tahounem mužstva. Poctivý v tréninku i ve hře, příkladný bojovník, který se výrazně prosazuje i v týmu staršího dorostu SK Klatovy 1898.

5. Emma FÜRBACHEROVÁ, 15 let, BK Klatovy, basketbal   
hráčka kadetek U17 a juniorek U19 BK Klatovy, která pomohla k postupu do baráže o extraligu U17 a je členkou reprezentačního družstva dívek do 15 let.

4. Jakub KŮSA, 13 let, Šachklub TJ Klatovy, šachy        

v roce 2018 se stal Mistrem České republiky chlapců do 14 let a díky tomu reprezentoval na Mistrovství Evropy v Lotyšsku a Mistrovství světa v Řecku. Jakub také úspěšně bojoval ve družstvu mládeže v Extralize, kde svým výborným výkonem přispěl k zisku stříbrné medaile.

3. Vít POHANKA,18 let, Kanoistický klub Klatovy
je mistrem ČR juniorů v kategorii C2 a mistrem ČR do 23 let v kategorii C2.
V celkovém hodnocení Českého poháru juniorů v kategorii K1 slalom obsadil 3.místo a na MČR juniorů ve slalomu v kategorii K1 slalom se umístil na 4.místě.  V Českém poháru ve slalomu v kategorii K1 obsadil 18.místo a získal I.výkonnostní třídu.

2Tomáš HURDZAN, 17 let, Šachklub TJ Klatovy, šachy
v roce 2018 se stal dvojnásobným mistrem republiky juniorů, a to jak v klasickém šachu, tak i v rapid šachu. Byl zároveň členem úspěšného družstva mládeže, které vybojovalo v nejvyšší mládežnické soutěži družstev – Extralize stříbrné medaile. Tomáš se již dva roky věnuje také práci s mládeží, kdy pomáhá vychovávat své nástupce.

1Antonie GALUŠKOVÁ, 17 let, KVS Sušice, kanoistika                  

Na divoké vodě získala titul mistryně ČR juniorů a na ME juniorů vybojovala 3.místo. Je vítězkou Českého poháru juniorů 2018, v Českém poháru seniorek 2018 obsadila 4.místo. Velkých úspěchů dosáhla i v týmech – je Mistryní Evropy a Mistryní světa v týmech.
Je členkou reprezentačního juniorského týmu ČR.

 

KATEGORIE – KOLEKTIV DOSPĚLÝCH                                                                                           

A mužstvo SK Klatovy 1898, fotbal
je účastníkem fotbalové Fortuna Divize skupiny A. Mužstvo po celý rok podávalo velmi dobré výkony. Po podzimní části probíhajícího ročníku 2018/2019 přezimuje v divizní tabulce na výborném 3.místě. Trenérem tohoto úspěšného týmu je Michal Čadek.

 

KATEGORIE  – TRENÉR

5. Marek LUKEŠ, SK Klatovy 1898, fotbal                                                                       
v sezóně 2017/2018 vedl družstvo starších  přípravek, které se pod jeho vedením zaslouženě stalo  přeborníkem Plzeňského kraje. Jeho tým si vede velmi dobře i v novém ročníku 2018/2019 v Krajském přeboru mladších žáků, kde mužstvu náleží po první polovině soutěže výborné 2.místo.

4. Rudolf KORTUS,  JUDO Klatovy
Má zásluhu na sportovních úspěších Jana Nováčka, který vybojoval 2.místo na Přeboru ČR,  a dalších členů, kteří se na závodech pořádaných judistickými spolky a kluby umísťují na předních místech. Za 3 roky existence klub JUDO Klatovy získal již 80 členů ve věku od 4 do 18 let a od září 2018 působí i na Železné Rudě, kde se judu věnuje 40 dětí.

3. Karel KALIVODA, FK Okula Nýrsko, fotbal
patří řadu let k nejlepším fotbalovým trenérům klatovského okresu. Trenérem a funkcionářem fotbalového klubu Okula Nýrsko je již téměř 20 let. Jeho svěřenci, fotbalisté – muži FK Okula Nýrsko se řadí k předním týmům Krajského přeboru mužů Plzeňského kraje.

2. Petra LEVÁ STRNADOVÁ, Karate klub Klatovy
Karate se věnuje 27 let, byla členkou reprezentace ČR a získala 4 tituly MČR. V roce 2006 založila Karate Klub Klatovy, který patří mezi nejlepší kluby v Plzeňském i Karlovarském kraji. Vychovala spoustu výborných karatistů. Z krajské ligy si její svěřenci v r. 2018 odnesli první tři umístění. Velmi dobře si vedli také na otevřeném MČR  WUKF, kde obsadili 2.místo a 2x 3.místo a velkým úspěchem byla zlatá medaile MČR FSKA.

1. Jan BÍLEK, Šachklub TJ Klatovy                  
je dlouholetým trenérem dvojnásobného mistra republiky Tomáše Hurdzana a zároveň vede skupinové tréninky více než 15 mládežnických šachistů Sokola Klatovy. Jeho rukama prošlo mnoho republikových šampiónů a šampiónek v nejrůznějších kategoriích.

 

KATEGORIE  –  ROZHODČÍ

Zbyněk CUPL, fotbal
S fotbalem začal jako většina rozhodčích, tedy jako hráč. V roce 1997 se vydal na dráhu rozhodčího a řídil fotbalové zápasy na okrese Klatovy. V roce 1999 postoupil do soutěží Plzeňského krajského fotbalového svazu a od roku 2005 do současnosti působí pod Řídící komisí Čechy a řídí utkání Divize a ČFL.
Radka RŮŽIČKOVÁ, lední hokej
je rozhodčí ledního hokeje a in-line hokeje s mezinárodní licencí „A“. Pod ČSLH rozhoduje již 18 roků, mezinárodně pod IIHF 12 roků. Jako hlavní rozhodčí řídí soutěže ELD, ligu juniorů a žen a další včetně zápasů reprezentace. Úspěšně řídí také in-line hokej. Ve své kariéře odřídila 9x MS, na Světových hrách kolečkových sportů v Číně řídila utkání na MS žen in-line hokej včetně závěrečného finále. V roce 2018 řídila zápasy MS juniorek a žen v in-line hokeji v Itálii, na přelomu roku pak řídila zápasy MS žen do 18 let v ledním hokeji v Japonsku.
Rudolf SALVETR, basketbal
je jedním z nejlepších basketbalových rozhodčích v Čechách. Důkazem toho je jeho hodnocení mezi nejlepšími v Kooperativa NBL. Svoji lásku k basketbalu zdědil od otce, dlouholetého hráče a také rozhodčího basketbalu. Svým přístupem k rozhodování a chováním nejen na hřišti si vybudoval kredit, který ho může posunout i na mezinárodní „rozhodcovskou“ scénu.

 

KATEGORIE – JEDNOTLIVEC  DOSPĚLÝ

8. Tomáš JÁNSKÝTJ Vřeskovice, národní házená
je kapitánem mužstva národní házené, které hraje 2.ligu s dobrými výsledky. Výborný útočník, nejlepší střelec družstva, který je svým přístupem k tréninkům i zápasům  vzorem pro mladší spoluhráče.

7. Pavel ŠTĚPÁNÍK, TJ Sušice, atletika
V dresu TJ Sušice získal na Mistrovství ČR v atletice mužů 2018  10. místo v běhu na 3 000 m překážek. Jako hostující závodník startoval za extraligový tým AK Škoda Plzeň, kde pomohl vybojovat 4. místo ve finále Mistrovství republiky atletických družstev dospělých. Dlouhodobě je jedním z nejlepších běžců na středních a dlouhých tratích na dráze i v závodech mimo dráhu v rámci Plzeňského kraje.

6.Vladislav KUBEŠ, HC Klatovy, lední hokej
je odchovancem klatovského hokeje, hrál též v ligovém Písku, Milevsku, Havl.Brodě, Vrchlabí, zahrál si i extraligu za Mladou Boleslav a Slávii Praha, z poslední štace z Berouna se vrátil zpět do Klatov, kde opět převzal kapitánskou pásku v II.ligovém „A“ týmu. Poslední roky hraje za „B“ tým, který je složen z odchovanců Klatovského hokeje a v roce 2018 dosáhl vynikajícího úspěchu v podobě vítězství v Krajské lize Plzeňského kraje.

5. Jaroslav ROJÍK, SK Klatovy 1898, fotbal
výborný gólman, který je stabilní oporou divizního A mužstva SK Klatovy 1898. Po celý rok 2018 prokazuje vysokou výkonnost svého brankářského umění, má lví podíl na dosažených úspěších mužstva.

4. Marie BOHŮNKOVÁ, Snow Rockets, snowboarding
Jejími největšími úspěchy v roce 2018 bylo umístění na 1.místě na MČR snowboardcross a na 2.místě v Českém poháru ve snowboardcrossu. Na Akademickém MČR snowboarding – slalom obsadila 2.místo a na Akademickém MČR snowboardcross 4.místo. Na 4.místě se umístila také na  FIS Race Dolní Morava ve snowboardcrossu.

3. Luboš VANKA, Hammersgym Klatovy, kickbox
stal se druhým vicemistrem světa  asociace WAKO Low Kick starší junioři – 67 kg. Je mistrem ČR fullcontact starší junioři – 67 kg  a vítězem Světového poháru Low Kick. 2. a 3.místo obsadil v disciplínách K-1 a Full contact na Slovak Open. Je členem reprezentačního týmu ČR.

2. Jiří VYTISKA, Strongman Klub Sušice
Je mistrem ČR ve zdvihu klády a držitelem českého rekordu 180 kg. Na 4. místě se umístil na MČR Strongman. 2.místo vybojoval v Evropském poháru Kartuzy, 4. místo v Evropském poháru Klobuck a 5.místo v Evropském poháru Lancut (Polsko). Je vítězem největšího sportovního festivalu v Británii BodyPower Birmingham a na MS ve zdvihu klády obsadil 7. místo.

1. PETR KABÁT, SKIGOLF, TJ SA ŠPIČÁK
8 X PO SOBĚ SE VÝRAZNĚ PROSADIL NA MISTROVSTVÍ SVĚTA VE SKIGOLFU. VELIKÉHO ÚSPĚCHU DOSÁHL V ROCE 2018, KDY SE STAL MISTREM SVĚTA V KATEGORII PRO. NAVÍC ZÍSKAL MISTROVSKÝ TITUL TAKÉ V KATEGORII MIX PÁRŮ SPOLU S EVOU KOŽELUHOVOU. JE PŘEBORNÍKEM ČR A OSMINÁSOBNÝM MISTREM ČR V TÉTO DISCIPLÍNĚ.

SÍŇ SLÁVY

Arnošt BOLDAN Atletika Klatovy
je klatovskou atletickou legendou. Jeho hlavní atletickou disciplinou je hod kladivem. Koncem padesátých a v šedesátých letech se pravidelně zúčastňoval mistrovství republiky v hodu kladivem a v hodu diskem. Jeho nejlepším umístěním bylo 5. místo.  V atletických soutěžích družstev startoval 46 let , v kategorii veteránů dosáhl několika medailových umístění na ME a MS. V roce 1999 na MS v britském Gatesheadu v kategorii M65 vyhrál hod kladivem i diskem.
Kromě závodění se Arnošt Boldan od 70.let zabývá trénováním mládeže. Jeho svěřenci dosáhli na medaile na mistrovství České republiky a někteří pronikli mezi evropskou, či světovou špičku. Za všechny můžeme uvést vynikajícího dálkaře a trojskokana Václava Fišera, vrhače Petra Staňka a Václava Lobovského. Z mladší generace připomeňme Ivu Holubovou-Löffelmanovou a Vaška Kleisnera. V současné době ve svých téměř 85 letech je trenérem talentované Anežky Pourové.

 

SPORTOVNÍ HVĚZDA DENÍKU:

Karolína BEZPALCOVÁ, 15 let, TJ Klatovy, plavání
Nejrychlejší plavkyně Plaveckého klubu TJ Klatovy ( 50 m volný způsob 28,61 vt.)
přebornice oblasti Plzeňského a Karlovarského kraje v disciplínách 100 m volný způsob, 100 m motýlek a 100 m polohový závod. Úspěchy zaznamenala i jako členka vodní záchranné služby