Přeskočit na obsah

Nejúspěšnější sportovci roku 2020

  • od

Mládež – jednotlivci

1. NICOLE ZEMANOVÁ 15 let, TJ SA Špičák, sjezdové lyžování -Na Olympiádě dětí a mládeže, kterou v lednu 2020 pořádal Karlovarský kraj, obsadila Nicole 1. místo ve slalomu a 4. místo v obřím slalomu. Opakovaně pak získávala pódiová umístění na republikových závodech ve slalomu, obřím slalomu a super obřím slalomu a svými výsledky se ve své kategorii dostala v celkovém hodnocení českých závodnic na absolutní 1. místo, čímž si zajistila místo v české reprezentaci starších žaček.

2. BÁRA GALUŠKOVÁ – 14 let, Klub vodních sportů Sušice, kanoistika – Vítězka Českého poháru žáků 2020 a vicemistryně České republiky 2020. Na MČR juniorů mladších skončila jako žákyně na 4. místě a vyjela si právo startu v Českém poháru seniorů pro rok 2021 mezi 30 nejlepšími seniorkami a profesionálkami.  V týmové kajakářské soutěži MČR mladších juniorů startovala mezi hochy a s partnery z oddílu KVS Sušice získali společně zlatou medaili.

3. MATYÁŠ ROUBAL – 10 let, Šachklub Sokol Klatovy, šachy – Klatovský talent, který se své kategorii do 10 let probojoval do reprezentace České republiky. V roce 2020 vybojoval 2. místo na MČR v praktickém šachu a 3. místo na MČR v rapid šachu. Dále reprezentoval na Mistrovství Evropské unie, kde se umístil na 11. místě. Na Mistrovství světa v on-line šachu obsadil skvělé 25. místo v evropské části MS. Matyáš je součástí základní sestavy družstva v extralize dorostu a nejmladším členem B družstva dospělých v krajském přeboru.

4. KAROLÍNA BEZPALCOVÁ – 17 let, Vodní záchranná služba ČČK Klatovy – V roce 2020 obsadila v Táboře celkové 2. místo na Mistrovství České republiky v plážových disciplínách a 2. místo v náročné disciplíně Oceanman (kajak – surf – plavání). Svými výkony se Karolína probojovala do reprezentace České republiky, která se měla účastnit Mistrovství Evropy a dalších mezinárodních závodů ve vodním záchranářském sportu.

5. LUKÁŠ MAREK – 18 let, SK Klatovy 1898, fotbal – Kapitán a vůdčí osobnost družstva staršího dorostu hrající v sezoně 2020/2021 divizi skupiny A. V přípravě již nakoukl i do A mužstva mužů. Perspektivní fotbalista s velkým přehledem na hřišti, jehož předností je rychlost, nebojácnost a široká využitelnost. V současnosti nastupuje jako krajní záložník, což mu svědčí asi nejvíce.

6. KAROLÍNA MACHOVÁ – 14 let, Atletika Klatovy, atletika –Na Mistrovství České republiky žáků a žákyň na dráze 2020 obsadila ve vrhu koulí 7. místo (12,02 m) a v hodu oštěpem též 7. místo (36,66, m). Na MČR žáků a žákyň v hale pak ve vrhu koulí 4. místo (12,15 m). Na mistrovství Plzeňského a Karlovarského kraje ml. a st. žactva obsadila v kouli 2. místo (11, 50 m) a v hodu oštěpem 4. místo (31,73 m). Na mistrovství Plzeňského kraje st. žáků a žákyň se pak ve vrhu koulí Karolína umístila na 1. místě (11,47 m).

Dospělí – jednotlivci 

1. ANTONIE GALUŠKOVÁ – 19 let, Klub vodních sportů Sušice, kanoistika – Poprvé si jako amatérská sportovkyně vyjela seniorský reprezentační dres, kde jsou pouze 3 české reprezentantky. Na Mistrovství Evropy seniorů 2020 v Praze získala v týmech zlatou medaili a v individuální kategorii skončila na 9. místě.  Na ME v Krakově v kategorii do 23 let pak získala jako nejmladší závodnice individuální bronzovou medaili a 3. místo vybojovala i v týmech. Nadále zůstává v reprezentaci České republiky i pro ME seniorů 2021.

2. FILIP LAGRON – 18 let, Hammers gym, kickbox – Vítěz jednoho z největších turnajů v Evropě – Irish open 2020 v disciplíně lightcontact junioři -79kg. V Teplicích pak získal titul mistra České republiky 2020 v disciplíně kicklight muži – 79kg a vicemistra České republiky v disciplíně lightcontact muži -79kg. Je členem reprezentačního týmu České republiky.

3. VOJTĚCH KOŽELUH – 28 let, Atletika Klatovy, atletika – Na Mistrovství České republiky mužů a žen na dráze 2020 obsadil 7. místo na 3 000 m překážek (9:35,97). Na Mistrovství Jihočeského, Plzeňského a Karlovarského kraje se umístil na 2. místě na 110 m překážek (19,78) a na 4. místě na 1 500 m (4:10,64). Na Mistrovství Plzeňského kraje v hale pak obsadil 3. místo na 60 m překážek (10,69).

4. JIŘÍ DOLEJŠ – 37 let, TJ Sokol Mochtín, MTB ultramaraton – Při své druhé účasti v nejextrémnějším non-stop závodě ve střední Evropě „1000 Miles Adventure“, který vede přes české a slovenské hory z nejzápadnějšího města ČR Hranice u Aše až do Nové Sedlice na hranici mezi Slovenskem a Ukrajinou a měří přes 1 600 kilometrů, obsadil Jiří Dolejš v roce 2020 na horském kole 6. místo v čase 9 dní, 23 hodin a 48 minut.  Do 10. ročníku tohoto závodu, který byl asi nejdeštivější v historii, odstartovalo 162 závodníků a do cíle jich dorazilo pouze 46.

5. ADAM AIZNER – 21 let, SK Klatovy 1898, fotbal – Hráč A mužstva mužů hrající v sezoně 2020/2021 divizi skupiny A a nejlepší střelec mužstva v neúplné podzimní části soutěže. Jeho předností je rychlost a dobré zakončení, což ho předurčuje do pozice hrotového útočníka, ale je schopen hrát i na pozici krajního záložníka. Adam na sobě stále pracuje, což mu může otevřít dveře i do vyšší soutěže.

6. ADAM KONČAL – 18 let, KST Klatovy, stolní tenis – Mladík z klatovského Klubu stolního tenisu byl ústřední postavou týmu při kýženém postupu do třetí ligy mužů. V postupové sezoně 2019/2020 odehrál v divizi celkem 41 „singl“ zápasů, z nichž 40 vyhrál. Aktuální umístění v žebříčku České republiky: 194. místo, v Plzeňském kraji: 7. místo, v okresu Klatovy: 1. místo, ELO: 1937.

Mládež – kolektivy

Družstvo mladších juniorů Klubu vodních sportů Sušice, kanoistika – Tým ve složení Karel Turner, Zdeněk Galuška a Bára Galušková se v roce 2020 stal poprvé v historii KVS Sušice mistrem České republiky juniorů mladších, přičemž porazil i favorizovanou Duklu a USK Praha.

Dospělí – kolektivy

Družstvo mužů Klubu stolního tenisu Klatovy, stolní tenis – Tým ve složení Adam Končal, Lukáš Zahradník, Daniel Javorský, Jakub Pergler a Miroslav Jehlík ovládl v sezoně 2019/2020 divizní soutěž a zajistil si postup do 3. ligy, kam se vrátil po několika letech. 

Trenéři

1. VLADISLAV GALUŠKA – 55 let, Klub vodních sportů Sušice, kanoistika – Hlavní trenér střediska juniorů pro jižní a západní Čechy, trenér KVS Sušice a oceněných sportovců Báry Galuškové, Antonie Galuškové a družstva mladších juniorů KVS Sušice, které v roce 2020 získalo zlatou medaili na Mistrovství České republiky.

2. MICHAL HOFFMANN – 44 let, SK Klatovy 1898, fotbal – Trenér A družstva mužů, které se po neúplné podzimní části divize sk. A 2020/2021 nachází na 7. místě. Za své krátké působení dokázal mužstvo stmelit a ukázat hráčům správný směr, kterým se mohou ve své výkonnosti posouvat.

3. RADEK MAŠÁT – 44 let, Sport Club Klatovy, florbal – Úspěšný florbalový trenér, který již několik let dosahuje s družstvy dívek vynikajících výsledků. V loňském roce dovedl žákyně klatovského oddílu v kategorii do 14 let k senzačnímu 2. místu na mezinárodním turnaji Prague Games 2020.

4. JAN POTUŽNÍK – 45 let, SK Klatovy 1898, fotbal – Trenér družstva starších žáků, které se po neúplné podzimní části krajského přeboru 2020/2021 nachází na 1. místě. Ambiciózní trenér, který je náročný nejen k sobě, ale především ke svým svěřencům.

5. JAN PRÁŠEK – 60 let, TJ Sušice, atletika – Úspěšný trenér a vedoucí atletické přípravky, který se již řadu let obětavě věnuje dětem začínajícím v Sušici s atletikou a nejinak tomu bylo i v roce 2020.  K tomu je též stále aktivním rozhodčím a funkcionářem TJ Sušice.

Rozhodčí

ZUZANA ŠPINDLEROVÁ – 33 let, fotbal – Zkušená rozhodčí z Bezděkova, která je nasazována na utkání mužů v krajských soutěžích, ale také na první ligu žen v roli hlavní i pomezní sudí. V roce 2020 z pozice „lajnovky“ odmávala kvalifikační utkání o postup na ME žen mezi domácím Kazachstánem a Severní Makedonií (0:3). Navíc si v srpnu loňského roku odbyla premiéru coby rozhodčí v nejvyšší futsalové  lize mužů.

Síň slávy

JOSEF  RŮŽIČKA  –  81 let, TJ Tatran Železná Ruda – Významná postava běžeckého lyžování okresu Klatovy. V roce 1972 byl zvolen předsedou TJ Tatran Železná Ruda (kde funkcionaří dodnes) a zároveň i předsedou oddílu lyžování, který dlouhodobě patří k nejlepším v Plzeňském (dříve Západočeském) kraji. Sám v té době patřil k předním lyžařům – běžcům okresu Klatovy. Navíc i trénoval a organizoval významné běžecké závody jako Belvederská lyže, Běh Železnorudskem, Mistrovství Západočeského kraje, Zimní olympiády, atd. Pod jeho vedením vyprodukoval oddíl lyžování Tatranu Železná Ruda nespočet skvělých lyžařů, včetně reprezentantů. Někteří z nich byli vyhodnoceni i nejúspěšnějšími sportovci okresu Klatovy jako např. Petra Markelová, Jakub Kořán, Martin Jakš, Anna Kulíšková a další. S běžeckým lyžováním začínal v Tatranu i náš současný přední závodník dálkových běhů Jan Šrail. Sám Josef Růžička je svým přístupem k trénování i závodění vzorem pro sportovce všech věkových kategorií. Ještě nedávno nechyběl na žádném přespoláku v rámci seriálu běžců mimo dráhu okresu Klatovy, a když je sníh, je možné jej každý den vidět na běžkách. Velkou odměnou za celoživotní tréninkovou dřinu mu byl zisk titulu mistra světa v běhu na lyžích na 15 km klasicky v kategorii nad 75 let, který získal v roce 2016 ve finském Vuokatti. Pod jeho vedením vybudovala TJ Tatran nejen běžecký areál na Belvederu, ale i pěkný lyžařský areál pro sjezdové lyžování Alpalouka na Špičáku. Celá řada vychovaných běžců přešla navíc do nově vzniklého biatlonového klubu při TJ Tatran, kde měli též výrazné úspěchy v rámci České republiky. V roce 1987 obdržel za svou obětavou práci s mládeží Cenu Otakara Jandery a Čestné uznání ČSTV za zásluhy a rozvoj československé tělesné výchovy. Letos vstupuje Josef Růžička do Síně slávy jako sportovní osobnost roku 2020 okresu Klatovy.