Přeskočit na obsah

Nejúspěšnější sportovci roku 2021

Video záznam průběhu slavnostního večera:

 Jednotlivci – mládež

1. Karolína Machová – 15 let, Atletika Klatovy, atletika – žákovské mistryně ČR ve vrhu koulí (3 kg). Ve své druhé disciplíně, hodu oštěpem, přidala na stejném šampionátu ke zlatu z koule ještě 6. místo. Karolína Machová je ve své kategorii ve vrhu koulí držitelkou nejlepšího výkonu roku – 14,00 m. Od začátku roku 2022 startuje Karolína v kategorii dorostenek.   

2. Bára Galušková – 15 let, Klub vodních sportů Sušice, vodní slalom – Závodnice KVS Sušice si v roce 2021 vyjela účast na Českém poháru seniorů 2022. Na Mistrovství ČR získala v kategorii K1 mladších juniorek bronz za třetí místo a stejné místo mezi mladšími juniorkami vybojovala také v Českém poháru juniorů. 

3. Martin Daněk – 16 let, SK Klatovy 1898, fotbal – Martin Daněk spadá věkově do kategorie mladšího dorostu, ale díky svým kvalitním výkonům v podzimní části soutěže se vypracoval i na oporu týmu U19. Střední obránce s vyváženým projevem obranné a útočné činnosti se v obou družstvech často prosazoval i střelecky, když mladším dorostencům pomohl pěti góly ke 4. místu v polovině sezony a starším dorostencům přispěl třemi přesnými zásahy.

4. Adam Maxa – 17 let, TJ SA Špičák, alpské lyžování – Mistrovství ČR juniorů v Bílé 4. místo ve slalomu. Na MČR ve Špindlerově Mlýně byl v obřím slalomu mezi českými mladšími juniory šestý a v závodě FIS tamtéž opět v obřím slalomu sedmý

5. Julie Novosádová – 17 let, Plavecký klub TJ Klatovy, plavání – Zimním mistrovství ČR juniorů a dospělých v Plzni, kde mezi staršími juniorkami skončila na 6. místě na trati 50 m znak a na 7. místech na tratích 100 m znak a 200 m znak.   

6. Aleš Kosnar – 18 let, HC Klatovy, hokej – Nejlepší hráč a střelec juniorského týmu HC Klatovy, Aleš Kosnar byl se 32 góly za 21 zápasů nejlepším střelcem soutěže a po započtení asistencí mu v tabulce produktivity patřila třetí příčka. Kosnar své střelecké umění předvedl už i ve druhé lize mužů v klatovském A týmu, do kterého ho na začátku roku 2022 vytáhl trenér Michal Straka.  

7. Eliška Mídová – 18 let, Sport Club Klatovy, florbal – v uplynulé sezóně díky svým výborným výkonům dostala jako juniorka do extraligového týmu žen Panthers Praha, kde dohrála celou jarní část včetně play-off extraligy žen a stala se stabilní součástí ženského extraligového týmu.

8. Matyáš Roubal – 11 let, Šachklub Sokol Klatovy, šachy – reprezentant ČR v mládežnických kategoriích. v loňském roce obsadil 3. místo na MČR mládeže do 12 let, letos má možnost v právě probíhajícím republikovém šampionátu své umístění ještě vylepšit. Matyáš jpomohl svým skvělým výkonem družstvu mladších žáků k bronzové medaili na Mistrovství České republiky, zároveň pravidelně nastupuju dokonce i ve druhé lize dospělých za klatovské áčko, kde si drží úspěšnost přes 60%. Jeho cílem je dosáhnout na titul šachového velmistra.

9. Šimon Janoušek – 10 let, LTK Klatovy, tenis – Mezi největší úspěchy patří osmifinále na mezinárodním turnaji U12 v Hrádku nad Nisou, 2. místo ve dvouhře na celostátním turnaji kategorie B v Pelhřimově a 2. místo ve čtyřhře. Ve svém ročníku se Šimon nachází na 7. místě celostátního žebříčku.   

10. Sára Chobotová – SK Volejbal Klatovy, volejbal  – Talentovaná blokařka, která je ve stále ještě probíhající sezóně oporou týmu prvoligových ligových juniorek SK Volejbal Klatovy. Její výkonnost nezůstala bez povšimnutí i trenérů dospělých a Sára se v průběhu sezóny postupně začleňuje i do A týmu žen, hrajícího 2. národní ligu.

11. Filip Šnejdar – BK Klatovy, basketbal – Kapitán  starších minižáků U13 BK Klatovy, který ovládl krajský přebor. Filip Šnejdar si svými výkony vydobyl i stabilní místo v týmu mladších žáků U14, kterému pomohl ke 3. místu v A skupině žákovské ligy.     

12. Ondřej Korbel – 11 let, FK Horažďovice, fotbal – kapitán týmu mladších žáků FK Horažďovice, kterému 27 brankami v podzimní části sezony pomohl k průběžnému 2. místu v krajském přeboru mladších žáků. Ondřej Korbel je leader také ve výběru OFS Klatovy kategorie U12 

Jednotlivci – dospělí

1. Antonie Galušková – 20 let, Klub vodních sportů Sušice, vodní slalom – Na seniorském MS v Bratislavě obsadila v individuálním závodě kajakářek 6. místo a v týmovém klání získala stříbrnou medaili. Další medaili ze závodu týmů, tentokrát bronzovou, si přivezla z ME z italské Ivrey. Na světovém šampionátu kategorie do 23 let, který se konal ve Slovinsku, obsadila 3. místo v nové olympijské disciplíně Extreme slalom. Na domácí scéně, v Českém poháru, skončila Antonie Galušková v K1 druhá za účastnicí OH v Tokiu Kateřinou Minařík Kudějovou. Na olympijských hrách v Tokiu nechyběla ale ani Antonie Galušková, když si ji Mezinárodní světová kanoistická federace vybrala jako oficiální předjezdkyni.  

2. Marek Müller – 23 let, SK Sokol Špičák, alpské lyžování –  tituly mistra České republiky ve slalomu a obřím slalomu. Z vítězství se Marek Müller radoval také v řadě FIS závodů – v polské Szcawnici v obřím slalomu a slalomu, ve Špindlerově Mlýně ve slalomu v rámci Speed Week a v obřím slalomu v rámci MČR a vyhrál Pohár Jizerských hor v obřím slalomu. Zlatou medaili získal také ve slalomu na univerziádě v Bílé, odkud si přivezl ještě bronz z obřího slalomu.  

3. Barbora Zíková – 20 let, SK Sokol Špičák, alpské lyžování – 6. místa v super G v závodech FIS v německém Götschenu a v italské Santa Caterině, 4. a 5. místo v super G a 6. místo v obřím slalomu v italském San Pellegrinu a 7. místo v super G z národního juniorského šampionátu v italském Tarvisiu. Z vítězství se lyžařka Sokola Špičák radovala v Koutech nad Desnou, kde ovládla FIS závod v obřím slalomu. Barbora Zíková je členkou českého juniorského reprezentačního A družstva. V českém žebříčku byla Bára na konci roku 2021 v Super G juniorskou jedničkou a v celkovém pořadí jí v této její nejsilnější disciplíně patřilo 3. místo za Ester Ledeckou a Kateřinou Pauláthovou.

4. Luboš Vanka – 22 let, Spartak kickbox Nýrsko, kickbox – Luboš vyhrál na konci roku 2021 svůj první profesionální zápas v Pardubicích. Další jeho velký úspěch je výhra zápasu pod pravidly k-1 na mezinárodním turnaji v Praze, nebo výhra na světovém poháru v Maďarsku v low-kick. Na Mistrovství světa WAKO byl Luboš 9.

5. Milan Mészáros – 31 let, SK Klatovy 1898, fotbal – Kapitán divizního A mužstva má velký podíl na výborném 4. místě, které klatovským fotbalistům patří v polovině sezony. Odchovanec klatovského fotbalu si v sezoně si připsal i jeden gólový zásah do sítě Mýta. z pozice stopera diriguje klatovskou defenzivu a usměrňuje mladší spoluhráče.   

6. Jiří Uhlík – 26 let, SHC Klatovy, hokej – Jiří Uhlík patří dlouhodobě k nejlepším střelcům týmu, v sezoně 2021/2022 byl v týmové střelecké tabulce druhý za Petrem Eretem a mezi střelci celé soutěže mu patří 9. místo. V sezoně 2021/2022 bojoval Jiří Uhlík společně s týmem v druholigové skupině A o 4. místo zaručující postup do play-off.       

7. Vojtěch Koželuh – 29 let, Atletika Klatovy, atletika – Pravidelný účastník mistrovství ČR v běhu na 3000 m překážek, v roce 2021 obsadil v tomto závodě 8. místo.  velká opora družstva mužů Atletiky Klatovy ve 2. lize. Vojtěcha Koželuha můžeme potkat také v sérii běhů mimo dráhu okresu Klatovy Ešus liga, kde své starty většinou proměňuje ve vítězství. Své bohaté závodní zkušenosti Vojtěch Koželuh už předává z pozice trenéra mladým klatovským vytrvalcům. 

8. David Luňáček – 19 let, SK Volejbal Klatovy, volejbal – Odchovanec klatovského volejbalu, Nyní je David základní oporou klatovského týmu mužů, kde úspěšně zastává pozici univerzála a smečaře. Cílem je vítězství v krajském přeboru a kvalifikace o druhou ligu mužů. 

 

Trenéři:

1. Michal Hoffmann – 45 let, „A“ tým SK Klatovy 1898, fotbal – Bývalý prvoligový hráč Michal Hoffmann převzal divizní „A“ tým klatovských fotbalistů na začátku ročníku 2019/2020, a u týmu tak působí už třetí sezonu. Po dvou nedohraných sezonách, kdy se jeho tým pohyboval ve středu tabulky, figuruje tým v aktuální sezoně po polovině soutěže v divizní skupině A na 4. místě. Jako trenér tak Michal Hoffmann úspěšně navazuje na svou bohatou hráčskou kariéru.

2. Kristýna Bernklauová – 25 let, kadetky U17 BK Klatovy, basketbal –  V aktuální sezoně se podílí na vedení starších žákyň U15 a ženského „B“ týmu, ve kterém působí i jako hráčka, a jako hlavní trenérka slaví úspěchy s kadetkami U17.  Kromě trénování má Kristýna Bernklauová v klubu na starosti také sportovní administrativu.

3. Michal Straka – 50 let, „A“ tým HC Klatovy, hokej – Bývalý extraligový hráč působí u klatovských druholigových hokejistů od sezony 2018/2019 a zatím pokaždé, když nepočítáme minulou neodehranou sezonu, dovedl svůj tým do play-off.  

4. Petr Bohůnek – Snow Rockets, snowboarding – Petr je předseda a hlavní trenér klatovského klubu Snow Rockets, který má aktuálně největší základnu dětí ve snowboardcrossu v ČR. jeho svěřenec Bruno Tatarko získal bronzovou medaili na Juniorském mistrovství světa ve snowboardcrossu v Rusku a ve snowboardcrossové reprezentaci jsou momentálně zařazeni čtyři členové Snow Rockets. Je také druhým trenérem reprezentace juniorů a součástí realizačního týmu Evy Samkové. 

5. Jan Potužník – starší žáci SK Klatovy 1898, fotbal – Dlouholetý trenér žákovských týmů klatovského fotbalového oddílu. V aktuální sezoně vede družstvo starších žáků, které kraluje krajskému přeboru a v polovině soutěže má s bilancí 13 výher a žádné porážky čtyřbodový náskok před druhými Domažlicemi. O suverenitě klatovského týmu svědčí i impozantní skóre 114:7. 

Rozhodčí:

Martin Klán – 21 let, florbal – Martin je držitel rozhodcovské licence C a zároveň delegát rozhodčích. Jako rozhodčí řídí utkání extraligy juniorů a juniorek, 1. ligy žen a divize mužů, což jsou celostátní soutěže dospělých. 

Václav Kosnar – 25 let, hokej – Odchovanec klatovského hokeje se v poměrně mladém věku prosadil také v roli hokejového rozhodčího a v sezoně 2021/2022 řídí jako hlavní sudí utkání 2. ligy mužů a extraligy juniorů. Václav Kosnar byl také vybrán do projektu ČSLH „Akademie rozhodčích“, takže není vyloučeno, že ho v budoucnu uvidíme na extraligových kluzištích.

Rudolf Salvetr – 34 let, basketbal – Jeden z nejlepších rozhodčích v České republice. Díky svým výkonům rozhodočího píská již sedmou sezónu nejen nejvyšší soutěž v ČR Kooperativa NBL, ale jeho angažmá můžeme registrovat i na zahraniční scéně 

Krajánek roku:

David Jiříček – 18 let, hokej – David je stabilní obránce HC Škoda Plzeň, je člen reprezentačního týmu juniorů i dospělých. Za nedlouho Davida čeká draft do NHL.

Sebastian Malát – 19 let, hokej – Sebastian působí jako útočník v HC Škoda Plzeň a je členem reprezentačního týmu juniorů  

Michal Moravčík – 27 let, hokej – Michal je stálý obránce v HC Sparta Praha a je členem reprezentačního týmu od roku 2017

Lukáš Kaňák – 24 let, hokej – Lukáš je jako obránce HC Škoda Plzeň součástí A-týmu od roku 2016, má za sebou velkou řadu reprezentačních zápasů mládeže od U16 do U19 

Radek Mužík ml. – 20 let, hokej – Radek aktuálně hraje nejvyšší švédskou ligu za tým Luleå. Jakořto vysoký útočník si také „sáhl“ na reprezentační dres a na MS juniorů v roce 2021 byl stabilním členem kádru.

 

Kolektivy – mládež

 Kadetky U17 BK Klatovy, basketbal –  pod vedením trenérky Kristýny Bernklauové ovládly ligovou skupinu A a z prvního místa s bilancí 12 výher a 2 porážek postoupily do finálové skupiny. V jarní části sezony tak bojují o baráž o extraligu.

Kolektivy – dospělí

 „A“ tým SK Klatovy 1898, fotbal – Klatovští fotbalisté pod trenérskou taktovkou Michala Hoffmanna v polovině soutěže s bilancí 9 výher, 2 remíz a 4 proher patří v tabulce divizní skupiny A 4. místo. V jarní části soutěže tak budou moci zabojovat o vyrovnání klubového novodobého maxima, jímž bylo 2. místo v sezoně 2006/2007.  

 

Síň slávy:

Jan Červený – 9. června 2021 oslavil 70. narozeniny, předseda Okresního fotbalového svazu Klatovy (OFS) Jan Červený. Začínal ve funkci rozhodčího, kde to dotáhl až do divize.  Poslední dvě volební období je členem VV a nyní také místopředsedou Pošumavského sportovního sdružení Klatovy (PSS). V TJ Klatovy, oddílu kopané, zastával funkci manažera klubu, který se probojoval postupně z okresního přeboru až do divize. Třetí oblast, na které má Jan Červený zásluhu, je jeho činnost delegáta. Byl dlouholetým delegátem ČMFS celostátních soutěží. Nejvyšším oceněním činnosti ve funkci delegáta bylo jeho zařazení na listinu delegátů I. Gambrinus ligy a 2. ligy v období 2007–2011. dlouholetý kapelník Úhlavanky.