Přeskočit na obsah

Nejúspěšnější sportovci roku 2022

Ocenění nejúspěšnějších sportovců okresu Klatovy za rok 2022. Video záznam průběhu slavnostního večera:

 Jednotlivci – mládež

1. Bára Galušková, 16 let, KVS Sušice, vodní slalom – Vítězka juniorského poháru ECA 2022 / Evropský pohár juniorů/.    I přes to že v roce 2022 byla Bára ještě juniorkou mladší, zvítězila celkově v Českém poháru juniorů i nad děvčaty o dva roky starší. Na seniorském poháru 2022 si vyjela 1 výkonnostní třídu mezi seniorkami.

2. Kristýna Hozmanová, 15 let, Atletika Klatovy, atletika – V roce 2022 -první na halovém MČR na 150 metrů, třetí na 60 metrů, první na venkovním MČR na 300 metrů, na mezistátním utkání žactva první na 300 metrů, druhá ve smíšené štafetě na 4 x 300 metrů, tři klubové rekordy – 60 metrů, 150 metrů, 300 metrů.

3. David Janda, 15 let, TJ SA Špičák, sjezdové lyžování  – David je již čtvrtý rok v české reprezentaci. Od svého vstupu do žákovských kategorií měl výborné výsledky. Letošní sezónu měl přímo vynikající. Byl nejúspěšnějším z českých reprezentantů na neoficiálním mistrovství světa v italské Folgarii a na mezinárodním Skiinterkriteriu Říčky skončil mezi nejlepšími závodníky z Evropy na 7. místě ve slalomu, přičemž byl nejlepší ze všech ve svém ročníku narození. V republikových kvalifikačních závodech (RKZ) dosáhl celkově čtyř vítězství.

4. Karolína Machová, 16 let, Atletika Klatovy, atletika – Mistrovství Plzeňského kraje mužů, žen, juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek (Plzeňský KAS) 1. místo dorostenka. Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek v hale (SSK Vítkovice, z.s.) – 6. místo. Mistrovství Jihočeského, Plzeňského a Karlovarského kraje mužů, žen, juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze (Atletika Písek, z.s.)  – 2. místo v hodu oštěpem, 1. místo ve vrhu koulí Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze (SSK Vítkovice, z.s.) – 2. místo v kouli. Mezistátní utkání ČR – Maďarsko – Slovensko – Slovinsko dorostenců a dorostenek – 4. místo v kouli. EVROPSKÝ OLYMPIJSKÝ FESTIVAL MLÁDEŽE (Slovenský atletický svaz) – 2. místo v kouli. Dále pak Karolína dosáhla na přední umístění ve značném množství atletických mítinků, které absolvovala v sezóně roku 2022. Vedle toho Karolína dosahuje velice dobrých výsledků v soutěži družstev, když hostuje v dorosteneckém družstvu Škody Plzeň.

5. Šimon Lehký, 14 let, ABC Železná Ruda, cyklistika – v rámci 4 ze 6 závodů   České enduro série, které absolvoval, získal 2x 1.místo (Klínovec, Zadov) a 2x místo 2.(Morávka, Špičák) a v celkovém hodnocení obsadil místo 2. Navíc dosáhl 3.místa v mistrovství ČR v Enduru v Sušici. Závody Enduro spočívají v mimořádně náročných sjezdech na prudkých a úzkých tratích střídavých výjezdy k dalším startům po ose v časovém limitu. Každý závod se skládá obvykle z pěti  sjezdů a pořadí je vyhodnoceno po součtu všech časů. Disciplina  MTB XCO 2022 : 1.místo v českém poháru MTB XCO Touškov 2022, v celkovém hodnocení místo seriálu závodů 4.místo. 1.místo MTB XCO a 4.místo v bicrossu na Letní olympiádě dětí a mládeže 2022. 2. místo ve štafetě na MČR XCO, 3.místo MČR XCO v individuálním závodě. Tato umístění mu vynesla nominaci do reprezentace ČR. Na Mistrovství Evropy ve Švýcarsku získal 2.místo v Timetrialu, 4.místo ve štafetě a 16.místo v individuálním závodě XCO.

6. Eliška Hostková, 16 let, TJ Sušice, z. s., atletika – 1. místo v kategorii juniorek (do 19 let) sdružené oblasti Plzeňského, Karlovarského a Jihočeského kraje v běhu na 3 000 m na dráze. 1. místo na Mistrovství ČR juniorek v běhu na 10 000 m na dráze. 2.místo na Mistrovství ČR juniorek v běhu na   3 000 m na dráze. 2. místo na Mistrovství ČR juniorek v silničním běhu na 10 000 m (závod Praha-Běchovice). Mistryně ČR v přespolním běhu juniorek na 4 000 m (kros). Jako jediná juniorka z ČR byla nominována na krosové Mistrovství Evropy do Turína. 3. místo v běhu na 3 000 m na dráze na mezistátním juniorském utkání v Mariboru ve Slovinsku.

7Anežka Nová, 11 let,  TJ Sokol Klatovy – oddílu šachu – Anežka Nová, je členkou úspěšného klatovského družstva v 1. lize mládeže, kromě úspěchů na krajské úrovni, kde se stala přebornicí v kategorii dívek do 12 let v rapid šachu a vybojovala stříbro ve stejné kategorii v klasickém šachu, byl jejím jednoznačně největším úspěchem zisk titulu Mistryně Čech na podzimním šampionátu v Harrachově v kategorii dívek do 12 let. Talentovaná Anežka se nyní pilně připravuje na vrchol sezóny, kterým bude březnový republikový šampionát , kde má za cíl zisk medaile. Anežka spolupracuje se dvěma trenéry, klatovským Karlem Nováčkem a plzeňským Janem Bílkem.

8. Šimon Janoušek, 11 let, LTK Klatovy, tenis – Šimon je na 1 místě žebříčku západočeského kraje a na 3. místě republikového žebříčku hráčů do 11 let. Mezi nejvýznamnější úspěchy patří 2.místo na mezinárodním turnaji tennis europe do 12 let v Písku, čtvrtfinále mezinárodního turnaje v Rakovníku, 2 místo ve čtyřhře na mezinárodním turnaji tennis Europe do 12 let v Rakovníku. Vítěz turnaje nejvyšší kategorie A v ČR, který se konal ve Frýdku Místku. 2 místo na Junior Davis Cupu, kde reprezentoval Západní Čechy. Šimon byl oporou klatovského družstva starších žáků a dorostenců, které hrají nejvyšší soutěž Junior Tour. 

9. Barbora Beštová, 15 let, SK Volejbal Klatovy, volejbal – V patnácti letech jeden z velkých talentů klatovského volejbalu. V minulé sezóně byla velkým přínosem v sestavě prvoligového týmu klatovských juniorek především na postu smečařky a univerzálky. V současné sezoně dokonce kromě svých věkových kategorií startuje i v kategorii žen a to jak v krajském přeboru za Klatovy, tak v druholigovém týmu Domažlic.

10. Václav Osvald, 13 let, HC Klatovy, hokej – V sezóně 21/22 byl nejlepším gólmanem v soutěži starších žáků v Plzeňském kraji a v říjnu si ho vyhlídla HC Škoda Plzeň, kde nyní úspěšně hájí bránu 8. třídy.

11. Gabriel Göndör. 14 let, FK OKULA Nýrsko, fotbal –  Kapitán týmu starších žáků, účastník krajských výběrů, všestranný sportovec, svou pílí přístupem vybrán do akademie mládeže Viktorie Plzeň.

12. Jan Žatko, 14 let, JUDO KLATOVY Z.S., judo – Účast na českém poháru judo – v rámci roku 4. v republice v kategorii starších žáků do 73 kg (ranklist 2022). V okresních a oblastních soutěžích první a druhá místa. Největší úspěch ČP Jablonec nad Nisou 3. místo, ČP Nový Bydžov 5. místo, MIZUNO BRNO CUP 7. místo).

Jednotlivci – dospělí

1. Luboš Vanka 23 let, SPARTAK Nýrsko, Kickbox – Člen reprezentace ČR, akademický mistr světa K-1 71 KG, vítěz masters league K-1 71 KG, mistr ČR lowkick 71 KG, vítěz noci bojových sportů – cesta svatého grálu K-1 70 KG, mistroství světa WAKO v Turecku 9 MÍSTO – LOWKICK – 71 KG, ke si Luboš vypil kalich hořkosti v zápase s Chorvatem kdy na konci 1.kola trefil tvrdý hák a hned věděl, že je něco špatně. Bombu nevydržela kost v ruce. Ego mi nedovolí vzdát – jsem válečník tak budu válčit a další dvě kola boxoval se zlomenou rukou a po té putoval do nemocnice v Turecké Antalii, kde se musel podrobit operaci. Tohle je Fight Live „Jednou si nahoře, jednou dole‘ vzkázal klatovský rodák z nemocnice repre týmu.

2. Jiří Dolejš, 39 let, TJ Sokol Mochtín, MTB cyklistika – Absolutní vítěz v závodu „1000 MILES“, v disciplíně MTB. Mimořádného sportovního výkonu a výsledku dosáhl  Jiří Dolejš mladší na 12.ročníku 1000 Miles Adventure 2022. Jiří tento non-stop závod vlastní silou bez zabezpečení napříč Československem absolvoval na horském kole již po čtvrté a letošní ročník mu vyšel parádně. Stal se jeho vítězem, což je fantastický a mimořádný úspěch tohoto  všestranného sportovce.  Jiří si domů přivezl žluté tričko s nápisem „Absolutní vítěz“ a to za skvělý výkon v disciplíně MTB v kategorii mužů do 50 let, když 1000 mil zdolal v horských terénech za 8 dnů, 7 hodin a 40 minut. Tímto výkonem se stal vítězem jižní trasy závodu, který startoval v Nové Sedlici na Slovensku a končil na západě Čech u Chebu. 

3. Antonín Presl, 34 let, SK Klatovy 1898, fotbal – Na sklonku své bohaté hráčské kariéry a s velkými zkušenostmi z profesionálního fotbalu působením ve Viktorii Plzeň, v Karviné, Táborsku a Písku se vrátil zpět do Klatov, tedy tam, kde tuto kariéru započal. Svými fotbalovými příznivci byl léta sledován, jak se mu daří herně a především střelecky, protože Antonín Presl byl všude spojován s góly. Již rok je střílí v Klatovech, a kromě toho předává své bohaté zkušenosti svým spoluhráčům, radí jim, usměrňuje a je prodlouženou rukou trenéra na hřišti. Takovým hráčům se říká lídři mužstva a Antonín Presl lídr je s velkým písmenem L.

4. Jiří Bešta, 25 let, Atletika Klatovy, atletika – Mistrovství Jihočeského, Plzeňského a Karlovarského kraje mužů, žen, juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze (Atletika Písek, z.s.)  – 1. místo v běhu na 110 m přek. a 1. místo ve skoku o tyči. Mistrovství ČR mužů, žen, juniorů, juniorek, dorostenců, dorostenek, starších žáků, starších žákyň, mladších žáků a mladších žákyň ve vícebojích (ASK Slavia Praha) – 8. místo v desetiboji – největší úspěch sezony. Mistrovství Plzeňského kraje ve vícebojích (mimo ml. žactva) (Atletika Klatovy) – 1. místo.

5. Václav Kubát, 29 let, BK Klatovy, basketbal – „Poslední Mohykán“ z úspěšného týmu mužů, který v sezónách 2015/2016 a 2016/2017, který ještě hraje. Tým patřil ke špičce II. ligy a bojoval o postup do I. ligy. V Českém poháru se probojoval až mezi posledních 24 týmů ČR a před po střechu nabitou halou bojoval s tehdy druhým nejlepším týmem ČR Pardubicemi. tehdy byl poněkud ve stínu vyšších a zkušenějších pivotmanů. Byla to pro něj ale škola, a i díky vůli, které má na rozdávání, dokázal se, po roční pracovní pauze, do týmu vrátit a stát se postupně klíčovým hráčem. I dnes v 30 letech, obklopen mladými spoluhráči, si bez něj trenér nedokáže představit sestavu ve II. lize, která se v Klatovech hraje nepřetržitě již osmou sezónu

6. Josef Roubal, SHC Klatovy, lední hokej –  Třiadvacetiletý útočník plní v této sezóně v klatovském týmu roli kapitána.V kabině si za 4 sezóny působení v červenobílých barvách získal respekt ostatních, na ledě rozdává rány a to nejen do branky. Je to skromný a pracovitý mladík, který se neváhá zastat spoluhráčů, ale dokáže také svým výkonem a svědomitým přístupem namotivovat ostatní. I když vykonává náročné zaměstnání, do zápasu jde vždy připravený a s odhodláním udělat pro klatovský tým vše, co je v jeho silách.

7. Zuzana Mautnerová, 22 let, kulturistika – Mistrovství ČR a SR 2022 v Benchpressu : 1. Místo v kategorii, 3. Místo absolutně. Mistrovství ČR a SR 2022 v Dřepu: 1. Místo v kategorii, 3. Místo absolutně. Mistrovství Evropy 2022 v powerliftingu: 2. Místo v kategorii. Mistrovství světa 2022 v powerliftingu:  3. Místo v kategorii.

8. Denisa Šlajsová, 33 let, Plavecký klub TJ Klatovy, plavání – Dlouholetá úspěšná plavkyně TJ Klatovy, letos 11. místo na Mistrovství Evropy masters v Římě kategorie 30-34 let.

Trenéři:

1. Vladislav Galuška, KVS Sušice, kanoistika – Dlouholetý trenér svých dcer, které dokázal dostat na vrchol, aktuálně je úspěšným trenérem své dcera a zároveň svěřenkyně Barbory, kterou dovedl například k vítězství juniorského poháru ECA 2022 / Evropský pohár juniorů/ nebo v Českém poháru juniorů i nad děvčaty o dva roky starší.

2. Lukáš Bešta, 28 let, Atletika Klatovy, atletika – Trenér Kristýny Hozmanové a dorostence Vojtěcha Chrousta – 7. místo na halovém MČR na 400 m, 14. místo ve skoku vysokém, 13. místo na 200 m, na venkovním MČR 6. místo na 200 m, klubový rekord na 200 m.

3. Karel Kalivoda, 52 let, FK Okula Nýrsko – Bývalý dlouholetý hráč a odchovanec Okuly Nýrsko se řadí mezi stálice fotbalových trenérů v Pošumaví. Již více než 20 let patří k nejlepším a nejpracovitějším trenérům. Dlouhodobě prokazuje svoje trenérské i funkcionářské kvality. Působí několik volebních obdobích jako předseda klubu a nyní i jako místopředseda OFS Klatovy. Jeho svěřenci, muži FK Okula Nýrsko se řadí mezi TOP týmy krajského přeboru mužů Plzeňského kraje, kde v roč.2021/22 obsadilo 2.místo a po podzimní části roč.2022/23 je v tabulce na 3.místě. Tímto oceněním navazuje na své ocenění nejúspěšnějšího trenéra, kdy byl v této anketě vyhlášen v roce 2018.

4. Josef Korbel, 42 let, trenér žáků, fotbal OFS – Klubový mládežnický trenér, který stál u vzniku veleúspěšného okresního výběru OFS U12, kdy před 3 lety vyhrál tento výběr svou první trofej na krajském finále OFS výběrů v kategorii U9. V současné době je trenérem starších žáků FK Horažďovice, kteří jsou po podzimní části na 1.místě krajského přeboru. Jedná se o jeden z největších úspěchů mládežnické kopané v Horažďovicích

5. Radek Mašát, SC Klatovy, florbal  – Trenér výběru dorostenek U17 SPORT CLUB Klatovy – oddíl florbalu v sezóně 2021/2022, který suverénně ovládl 1. ligu dorostenek a v celé sezóně neokusil prohru. Dále je trenérem výběru U12 dívek, které dovedl v létě 2022 až k fantastickému 3. místu na největším letním mezinárodním turnaji Prague florball games 2022 v kategorii U12.

Rozhodčí:

Rudolf Salvetr, 35 let, basketbal  – Finále KNBL, ŽBL, 1. ligy mužů, semifinále ČP.

Václav Kosnar, 26 let, lední hokej  – Hlavní rozhodčí ve 2. lize mužů, člen výběrového programu Akademie rozhodčích.

Ivan Šlajs, 61 let, rozhodčí plavání s kvalifikací 1. třídy – V roce 2022 řídil ve sboru rozhodčích Mistrovství ČR dospělých a krajským svazem delegován jako vrchní rozhodčí jarního i podzimního krajského finále v plavání žactva a dorostu i dalších plaveckých závodů.

Krajánek roku:

Adam Jiříček, 16 let, lední hokej – Adam je odchovancem klatovského hokeje a již nějakou dobu hájí barvy plzeňské škodovky. Nejenže je stabilním obráncem týmů plzeňských juniorů, ale má za sebou již několik startů v mužském “áčku” škodovky, kde velmi brzy začal sbírat kanadské body a jde tak ve šlépějích svého staršího bratra Davida.

Marcela Joglová, 35 let, atletika – Marcela je všestrannou atletkou se specializací převážně na dlouhé tratě. Její velké tréninkové dávky, talent a vůle jí v dubnu 2021 dovedly až na olympijské hry v Tokiu. Má za sebou několik mistrovství světa v maratonu či půlmaratonu. V prosinci 2020 si ve španělské Valencii o více než pět minut zlepšila osobní rekord v maratonu a zaběhla třetí nejrychlejší čas v historii samostatné České republiky (po Evě Vrabcové Nývltové a Aleně Peterkové).

Kolektivy – mládež

Mladší žáci U14, BK Klatovy, basketbal – Tým chlapů narozených v roce 2009 má za sebou neuvěřitelnou sérii, když v období září 2019 – duben 2022 vyhrál všech 40 utkání v krajských soutěžích a průměr nastřílených bodů na 1 utkání přesáhl 100. Získal 2 krajské tituly a nebýt covidu, určitě by počet vítězství i titulů byl vyšší. Na Národním finále U13 v květnu 2022 v Děčíně postoupil ze skupiny, ve čtvrtfinále ale narazil na pozdějšího mistra ČR Novou huť Ostrava. Nakonec z toho bylo 7.místo, což je po dlouhé době opět skvělý úspěch klatovského chlapeckého basketbalu.Od září 2022 startuje tým U14 v celostátní Lize. Až do konce základní části patřil ke kandidátům na postup do extraligové nadstavby. To mohl být po řadě let znovunaplněný sen klatovských basketbalistů. Bohužel porážky v posledním dvoukole dveře do extraligy zabouchly.

Výběr OFS U12, fotbal – Tým do 12 let se stal v ročníku 2021/22 vítězem seriálu sedmi krajských turnajů výběrů OFS v rámci Plzeňského KFS. Tímto vítězstvím postoupil jako reprezentant kraje do semifinále poháru V.Betky, které se konalo v Chodové Plané. I zde nenašel přemožitele. Vítězstvím v semifinále nad OFS Cheb a Teplice se probojoval do celostátního finále okresních výběrů této věkové kategorie. Finále uspořádala komise mládeže FAČR ve dnech 20.-21.9.2022 Pardubickém kraji v na hřišti v Třemošnici . Vedle OFS Klatovy postoupily z dalších semifinále OFS Praha východ, Náchod a Brno město.   Kluci ze Šumavy prohráli pouze s pozdějším vítězem OFS Praha východ. V konečném pořadí obsadili výborné 2.místo a přivezli do svého okresu další cenný úspěch v podobě zisku stříbrných medailí.
Trenéři výběru jsou Pavel Vacek z Nýrska a Ludvík Fremut z Klatov, manažerem výběru byl a šéftrenér mládeže OFS Klatovy David Gajdušek.

Kolektivy – dospělí

 „A“ tým FK OKULA Nýrsko – Tým mužů FK Okula Nýrsko patří mezi TOP týmy krajského přeboru mužů Plzeňského kraje, Prokazuje to i umístěními v tabulce. V soutěžním ročníku 2021/22 obsadilo 2.místo a následně tento tým odmítl nabízenou možnost postupu z druhého místa do divize.  V současném probíhajícím ročníku roč.2022/23 přezimoval v tabulce se ziskem 30 bodů na 3. místě. Trenérem týmu je Karel Kalivoda st.

Síň slávy:

Miroslav Sedlmaier, 77 let – Pan Miroslav Sedlmaier se narodil 3. dubna 1946. S fotbalem začínal jako žák v Sokole Teplýšovice. Výkon základní vojenské služby přivedl pana Sedlmaiera na Šumavu, která se mu stala druhou životní láskou. K aktivní fotbalové činnosti se vrátil v Dukle Janovice, nejprve jako hráč a posléze jako trenér.  V roce 1974 získal kvalifikaci fotbalového rozhodčího a několik let řídil utkání krajských soutěží Kromě toho se dvanáct let se podílel na činnosti klubu SK Kovodružstvo Strážov jako sekretář i jako trenér. Spolupráci se strážovským klubem pan Sedlmaier udržuje dodnes, hlavně na poli propagace. V roce 1976 se stává sekretářem Okresního fotbalového svazu v Klatovech. Tuto funkci vykonává s desetiletou přestávkou do současnosti, tedy plných 36 let obětavé, dobrovolné, funkcionářské práce. Zároveň několik let působil v plzeňském krajském fotbalovém svazu, ať již jako člen Sportovně technické komise nebo jako delegát svazu. Závěrem je nutné zdůraznit, že pan Sedlmaier se významným dílem podílí na propagaci a popularizaci fotbalového hnutí v Pošumaví. Více než 40 let byl stálým dopisovatelem a dlouholetým spolupracovníkem krajských a okresních periodik. Navíc je od roku 2001 autorem a provozovatelem internetového zpravodajství „Fotbal Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko“.