Přeskočit na obsah

Nejúspěšnější sportovci roku 2023

Ocenění nejúspěšnějších sportovců okresu Klatovy za rok 2023. Video záznam průběhu slavnostního večera:

 Jednotlivci – mládež

1. Bára Galušková, 17 let, KVS Sušice, vodní slalom – Juniorská reprezentantka ČR. MS juniorů Krakow/Polsko/ -1 místo v individuální kategorii slalom, 1 místo v týmech,  4 místo nová olympijská disciplína kayak cross. Dále ME juniorů Bratislava/Slovensko/ – 1  místo nová olympijská disciplína kayak cross, 1 místo v týmech,  5 místo v individuální kategorii slalom.

2. David Janda, 16 let, TJ SA Špičák, sjezdové lyžování  David dosáhl titulu mistra republiky i v obřím slalomu a druhý v republice skončil v super G. Nejhodnotnějších výsledků dosáhl jako reprezentant ČR  na závodech evropského žákovského seriálu. V Andoře  dosáhl druhého a čtvrtého místa a italském Abetone byl dvakrát osmý. Dalších výborných umístění dosáhl ve francouzském Val d‘Isaire   a švédském Tarnäbi. Všechny tyto závody byly obsazeny téměř stovkou špičkových závodníků z celé Evropy i řadou  borců z USA a Kanady. Samozřejmě radost a propagaci přinesly i dvě zlaté medaile na lednové Celostátní zimní olympiádě dětí a mládeže ČR  ve Špindlerově Mlýně.

3. Karolína Machová, 18 let, Atletika Klatovy, atletika – Karolína je dvojnásobná mistryně republiky v dorostu ve vrhu koulí, a to v hale i na dráze. Mezi další výborné výsledky patří například 4. místo na EYOF ve Slovinsku, 1. místo na vrhačském mítinku v Německu či několik prvních míst po velmi kvalitních závodech napříč Českou Republikou.

4. Anežka Nová, 12 let, šachy, Šachklub Sokol Klatovy – Anežka je 13-ti letá šachistka Šachklubu Sokol Klatovy, které v loňském roce zaznamenala obrovský výkonnostní progres, když na Mistrovství České republiky dívek do 12 let vybojovala bronzovou medaili a ve stejné kategorii na zářijovém Mistrovství ČR v rapid šachu získala dokonce stříbro. Díky svým výsledkům dostala Anežka možnost reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa v Egyptu v kategorii dívek do 12 let, kde zaznamenala fantastický výsledek, když obsadila 15. místo v konkurenci 74 nejlepších šachistek světa.

5. Šimon Janoušek, 12 let, tenis, LTK Klatovy – Šimon se nachází na 3.místě v ČR v kategorii mladších žáků. Je zařazen v reprezentaci ČR, která letos na mistrovství Evropy družstev ve Francii skončila na 4.místě.  Vyhrál mnoho celostátních turnajů, ale úspěchy slaví i na mezinárodních turnajích, kde se již čtyřikrát probojoval do semifinále turnaje Tennis Europe nejvyšší kategorie 1, ve čtyřhře dva turnaje vyhrál a jedenkrát byl ve finále a patří k talentům nejen v ČR ale i v rámci Evropy s velkým potenciálem do budoucna. 

6. Jakub Čadek, 15 let, atletika, AKR Železná Ruda – Jakub dosahoval v loňském roce stabilně výborných výsledků. Tím nejlepším bylo 1.místo na MČR starších žáků a žákyň na dráze (16.9.2023 Břeclav) – 60m (čas 7,23s). Dále pak také 5.místo na Mezistátním utkání ČR – Chorvatsko – Maďarsko – Slovensko – Slovinsko žáků a žákyň (23.9.2023) – 100m (čas 11,36s) 

7. Barbora Tykalová, 10 let, šachy, Šachklub Sokol Klatovy – 8-mi letá naděje klatovského šachu, která se v loňském roce  stala Mistryní České republiky do 8 let. Dále je Bára mistryní České republiky v rapid šachu dívek do 10 let, kde soupeřila s většinou dívek, které byly o 2 roky starší. Svůj talent potvrdila i na Mistrovství Čech do 10 let, kde předčila všechny své soupeřky a získala zlatou medaili. Barbora je ve své kategorii republikovou jedničkou a dostala možnost reprezentovat Českou republika na Mistrovství světa, kde obsadila pěkné 34. místo. 

8. Adam Vyčichl, 18 let, fotbal, SK Klatovy 1898 – Adam působí v klubu SK Klatovy od léta 2016. Nastupuje na pozici středního záložníka, kde vyniká přehledem, vytrvalostí a rychlostí. Věkem ještě dorostenec a opora dorostenecké U19 se ale již v jarní části sezóny probojoval do A-týmu mužů. V letní přípravě se osvědčil natolik, že několikrát nastoupil v divizi mužů v základní sestavě a vedl si velice dobře. Adam je povahou je skromný a pracovitý kluk a i díky těmto vlastnostem má velký potenciál uspět v dospělém fotbale.

9. Tereza Jánská, 14 let, volejbal, SK Volejbal Klatovy – Kapitánka a smečařka úspěšného týmu žákyň SK Volejbal Klatovy, který se mimo jiných úspěchů probojoval na konci loňského roku mezi sedm nejlepších českých týmů Českého poháru U16. Tereza je zároveň hráčkou základní sestavy a kapitánkou krajského výběru Plzeňského kraje, se kterým se zúčastnila již dvou vrcholných akcí a nyní se připravuje na letošní Letní olympiádu dětí a mládeže.

10. Marek Lavička, 14 let, lední hokej, HC Klatovy –  Odchovanec klatovského hokeje, který v sezoně 2022/2023 patřil oporám družstva starších žáků. Svými výkony si zasloužil pozvánku na try-out do extraligové Plzně, kde letos pokračuje v družstvu devátých tříd.

11. Natálie Zelenková, 16 let, basketbal, BK Klatovy – Natálie je členem klubu BK Klatovy, týmu juniorek U19. Je oporou týmu a působí na postu rozehrávačky. Juniorky jsou v letošní sezóně na předních příčkách celostátní ligy. Díky jejímu nasazení a výkonu dostala v letošní sezóně možnost hrát v klubu BŠ Tygři Praha. V Praze, kam Natálie hostuje, nastupuje v nejvyšší soutěži kadetek (extraliga), kde je rovněž důležitou hráčkou pražského celku. Pražský celek zatím drží  první místo v soutěži. 

12. Eliška Baštařová, 14 let, fotbalgolf, FotbalPark Klatovy – Největší Eliščin úspěch bylo mistrovství Evropy ve fotbalgolfu 2023, kde byla celková účast 233 hráčů a hráček a Eliška skončila na 4. místě v kategorii Juniors – smíšená kategorie včetně kluků do 16 let. Jednoznačně nejlepší hráčka. Další výborný výsledek bylo 4. místo v kategorii dvojic žen ve dvojici s Lenkou Dobešovou (23 párů) – zároveň nejlepší český pár.

Jednotlivci – dospělí

1. Tomáš Hurdzan, 22 let, šachy, Šachklub Sokol Klatovy – Tomáš je třiadvacetiletý šachista Sokola Klatovy, který v minulém roce zaznamenal největší úspěch své šachové kariéry, když se stal vítězem devítidenního, mezinárodního šachového festivalu O pohár města Klatov za účasti 200 šachistů z několika zemí. V soutěžích družstev pomohl Tomáš na 1. šachovnici vybojovat Šachklubu Sokol Klatovy 3. místo ve 2. lize mužů a jako host úspěšně nastupoval za ŠK Líně v nejvyšší domácí soutěži v Extralize družstev. 

2. Veronika Vlčková, 26 let, terénní triatlon – Výborného výsledku dosáhla Veronika na podzim, kdy obsadila 4. místo na MS v Itálii v kategorii 25 – 29 let a celkově 19. místo v kategorii žen, kde startovalo téměř dvě stovky účastnic. Do cíle Veronika doběhla po 4 hodinách, což ji přineslo výše zmíněné umístění a radost na tváři.

3. Martin Žatko, 43 let, silový trojboj – Martin je mistr České Republiky v mrtvém tahu v kategorii Masters nad 120 kg, dále pak mistr České Republiky v silovém trojboji RAW také v kategorii Masters  nad 120 kg a v neposlední řadě nesmíme opomenout jeho 2. místo na mistrovství České Republiky v silovém trojboji open nad 120 kg.

4. Julie Kubátová, 23 let, atletika,  Atletika Klatovy – Julie se pyšní 4. místem na akademickém mistrovství republiky na 800 metrů, dále  5. místem na halovém mistrovství ČR mužů a žen na 800 metrů. Nemůžeme opomenout další velký úspěch, kterým je 3. místo na mítinku Zlatá tretra Ostrava na 800 metrů.

5. Jiří Dolejš, 40 let, cyklistika, TJ Sokol Mochtín – 6 místo v závodu 2020 miles MTB. Výborného sportovního výkonu a výsledku dosáhl Jiří Dolejš na 13.ročníku 2020 Miles Adventure 2023. Jiří tento non-stop závod vlastní silou bez zabezpečení napříč Československem absolvoval na horském kole již po páté a letošní ročník byl poněkud odlišný. Oproti jiným ročníkům, kde se závodilo “jen” na 1000 mil, jel letos Jiří poprvé ročník dlouhý 2020 mil. Tento velice náročný závod přinesl Jirkovi celkové 6. místo. 

6. Michal Lukeš, 30 let, fotbal, SK Klatovy 1898 – Michal  je stálým členem kádru divizního mužstva mužů. Je univerzálním hráčem, který je schopen nastoupit na více postech v sestavě. Tímto je pro trenéry velkým přínosem. Vyznačuje se bojovností a touhou po vítězství, kterou strhává ostatní spoluhráče. V roce 2023 nastoupil ke všem mistrovským zápasům a vždy nechal na hřišti veškeré síly. 

7. Monika Drudíková, 21 let, tenis, LTK Klatovy – Monika se nachází na 4.místě krajského žebříčku a na 97.místě celostátního žebříčku. Je vítězkou mnoha celostátních turnajů ve dvouhře i čtyřhře, čímž potvrzuje dlouhodobě svou velmi kvalitní formu. 

8. Markéta Rajalová, 30 let, fotbal, SK Klatovy 1898 – Markéta je velkou osobností a kapitánka ženského divizního celku. Nejčastěji nastupuje na postu střední záložnice, ale je fotbalovou univerzálkou, která zvládne odehrát zápasy bravurně jak v defenzivních řadách, tak v útoku. Markéta nevynechala jediné mistrovské utkání a má lví podíl na úspěšném tažení týmu premiérovou divizní sezonou, a stejně tak i druhým účinkováním družstva v ženské divizní fotbalové soutěži. 

Trenéři:

1. Vladislav Galuška, kanoistika, KVS Sušice – Dlouholetý trenér svých dcer, které dokázal dostat na vrchol, aktuálně je úspěšným trenérem své dcery a zároveň svěřenkyně Barbory, kterou dovedl k mnoha vítězstvím napříč evropskými špičkovými závody.

2. Pavel Vacek, fotbal, výběry OFS – Zkušený okresní mládežnický trenér, který již mnoho let sbírá úspěchy s talentovanými fotbalisty z Pošumaví. V uplynulých 2 ročnících se svými týmy dokázal postoupit do republikového finále okresních výběrů v kategorii do 12 let. V roce 2023 v republikovém finále v Nasavrkách jeho tým skončil na konečném 2.místě.

3. Juraj Kudry, 37 let, Atletika Klatovy – Osobní trenér atletky Karolíny Machové, kterou dovedl k mnoha titulům a vítězstvím na České atletické scéně. Opomenout samozřejmě nesmíme i úspěchy, které společně s Karolínou dosáhl i v Evropském měřítku.

4. Marie Bohůnková, 26 let, Snow Rockets – Trenérka snowboardového klubu, která se svým bratrem už 9 let vede jejich klub Snow Rockets. Věnují se dětem všech věkových i výkonnostních skupin. V letošním roce dosáhla nejvyššího vzdělání ve snb, a to trenéra I. třídy snowboardingu a stala se také předsedkyní celé disciplíny snowboardcross na Svazu lyžařů ČR. Mezi největší trenérské úspěchy patří účast na Mistrovství světa juniorů, kde byla jako trenérka společně s českou reprezentací a se svojí svěřenkyní. 

5. Volmutová Kristýna, 29 let, BK Klatovy – Společně s trenérem Petrem Volmutem pracují od žákovského věku s dívkami ročníků narození 2005 – 2007 a smysluplná systematická práce začala přinášet úspěchy. V posledních sezónách již s týmem pracovala převážně sama z důvodu pracovních povinností trenéra Volmuta.  Její trenérskou práci nezastavilo ani těhotenství a i dnes, při plnění mateřských povinností, za vydatné podpory ze strany manžela, se podílí na úspěšném fungování týmu Juniorek U19.

Rozhodčí:

Rudolf Salvetr, 36 let, basketbal – Jeden z nejlepších rozhodčích v České republice. Díky svým výkonům rozhodčího píská již devátou sezónu nejen nejvyšší soutěž v ČR Kooperativa NBL, ale jeho angažmá můžeme registrovat i na zahraniční scéně.

Zuzana Špindlerová, 36 let, fotbal – Mezinárodní fotbalová rozhodčí, je na listině mezinárodních rozhodčí FIFA, pravidelně rozhoduje zápasy UEFA Women’s Champions League (naposled např. zápas Eintrach Frankfurt – FC Barcelona) a mezistátní fotbalové zápasy (aktuálně např. v úterý 5.12. zápas Ligy národů žen Severní Irsko – Irsko),  v Česku rozhoduje: 1.ligu žen, na podzim např. derby pražských S, mužské soutěže od 2.ligy a níže a zápasy mužského fotbalového poháru MOL cup, v zimě rozhoduje zápasy futsalové ligy.

Podhůrský Pavel, 28 let, basketbal – Svoji první licenci rozhodčího získal již v roce 2015 a po dvě sezóny řídil soutěže mládeže v rámci Plzeňského kraje. V souladu s předpisy České asociace basketbalových rozhodčích získal v roce 2017 licenci rozhodčího 2.třídy a po dalších dvou letech i licenci rozhodčího 1.třídy. Ta ho opravňuje k řízení utkání 1. ligy mužů a Ženské basketbalové ligy. V těchto soutěžích působí od sezóny 2022/2023. Brzy můžeme očekávat, že po palubovkách NBL mužů, bude vedle Rudolfa Salvetra běhat i Pavel Podhůrský.

Kolektivy – mládež

Družstvo šesté třídy HC Klatovy, lední hokej – Družstvo se umístilo na druhém místě v krajské lize mladších žáků „A“, postoupilo do republikového finále v Brně, kde skončilo na třináctém místě. Během sezony dokázali kluci porazit týmy jako Sparta Praha, Oceláři Třinec, Škoda Plzeň nebo Rytíři Kladno.

Družstvo starších žákyň U16 SK Volejbal Klatovy, volejbal – V jarní části sezony se díky druhému místu v krajském přeboru probojovaly na Mistrovství ČR. Hlavní úspěchy ale přišly v podzimní části, kdy družstvo uspělo v několika kolech Českého pohár U16 a probojovalo se až mezi sedm nejlepších českých celků. V Krajské soutěži hrají žákyně opět na špičce a připravují se na mistrovství České republiky. Některé z hráček týmu jsou nominovány v krajském výběru Plzeňského kraje a připravují se na letní dětskou olympiádu 2024. 

Výběr OFS U12, fotbal – Okresní výběr v kategorii do 12 let dokázal v ročníku 2022 -2023 zvítězit ve všech krajských turnajích okresních výběrů v rámci Plzeňského kraje. Po následném postupu ze semifinálového kola postoupil tento výběr do republikového finále v Nasavrkách. Zde tento tým nestačil pouze na Pražský fotbalový svaz a skončil na velmi pěkném 2. místě.

Kolektivy – dospělí

SPORT CLUB Klatovy oddíl florbalu, muži A –  V roce 2023 dosáhlo družstvo mužů postupu do celostátní soutěže, která je rozdělena na 4 divize. Poprvé v historii oddílu se tak povedlo vybojovat vyšší soutěž, o kterou hráči delší dobu bojují. Nováček divizní soutěže statečně bojuje s ligovými stálicemi a dal všem najevo, že do soutěže rozhodně patří.

Síň slávy:

Lumír Hřebík, 75 let – Pan Hřebík začínal, tak jako většina těch, kteří celoživotně podlehli kouzlu oranžového míče, u legendy klatovského basketbalu pana Zborovského. Nepatřil sice k „talentům od boha“ jako např. jeho spoluhráči bartři Nenadálové, k tomu aby se prosadil musel tvrdě pracovat. A píle se vyplatila neboť i v době svých studií byl oporou vysokoškolského týmu Ekonom Praha. Byl týmovým hráčem, náročným na sebe i spoluhráče a mnohé z basketbalu si odnesl i do života. S jeho jménem je spojena komplexní restrukturlizace basketbalového klubu, který získal právní subjektivitu a začal se měnit, především díky péči o mládež, v subjekt, který se v krátké době zařadil do absolutní špičky v západních Čechách po bok plzeňské Lokomotivě či DBaK. A předstihl i tradiční ikony basketbalu jako Domažlice či Rokycany. Byl jedním z iniciátorů vzniku mezinárodního turnaje Easter  Cup. Po jeho již desetiletou historii je s ním Ing.Hřebík spjat jako organizační a ekonomický patron. Nejinak pak i se 17ti ročníky Mistrovství ČR v basketbalu veteránů a dalšími akcemi mezinárodního i celorepublikového významu. I když  přes svůj věk by měl nárok na odpočinek, jak sám říká, nedovede „nic nedělat.“ Dnes ho můžete potkat v hale BK, jejíž komplexní přestavba v letech 2012 – 2014 je především jeho zásluha. Zde sleduje výkony dívek a chlapců, kteří reprezentují jak klub, tak i město. A jak byl náročný na sebe, dokáže být z pozice diváka, náročný i nyní.